четвъртък, 25 юни 2020 г.

Речник и понятия

Речник и понятия


 В тази статия ще продължим да се запознавае с някои термини които ще ни трябват за по нататък в разглеждането на генетичните особености на гълъбите. Този списък с наименования ще ни помогне да обогатим общата си култра и ще ни помогне да разберем по-добре развъдното изкуство. Ще разгледаме термини от биологично значение и когато ни потрябват ще можем да ги намерим и да си опресним знанията си без да е нужно да ги запаметявате на изуст. Така с времето тези наименования ще станат естествена част от речника ни и ще ги използваме без затруднения.




МИТОЗА - това е средство за възпроизвеждане на най-простите форми на живот. Митоза.http://emil-galabi.blogspot.com/2020/06/blog-post_18.html#more

 МЕЙОЗА - това е процес при който се наблюдават две последователни клетъчни деления. Първото се нарича редукционно, при него се намалява на половина хромозомния набор. Второто пделение не променя хромозомния набор, но намалява двукратно количествата ДНК.

При този процес зародишните клетки се трансформират в гамети чрез делене.http://emil-galabi.blogspot.com/2020/06/blog-post_18.html#more

Закони на Грегор  Мендел -


  • При кръстосване на организми с противоположни белези потомството в първото поколението ще е еднообразно. Това е закона на доминиране. 

  • Когато във второто поколение се появят индивиди с рецесивни гени и се нарушава еднообразието на популацията настъпва процес на разпадане и то в точно съотноение 3 към 1. Това е закона за разпадането.

  • При кръстосване на организммите по два или повече признака, те се унаследяват независимо един от друг и могат да се комбинират във всичи възможни комбиннации. Това е закона за независимо комбиниране.  



Монохибридно кръстосване - тогава когато се наследява една двойка признаци. Чрез него можем да приложим аналитично кръстосване с цел  да направим проверка на птиците с които работим.

МОНОХИБРИДНО КРЪСТОСВАНЕ. УНАСЛЕДЯВАНЕ НА ПРИЗНАКА ЦВЯТ
ПРИ ПОРОДАТА СТАРОЗАГОРСКИ АРАП И СЯР


 От схемата се вижда как можем да унаследим признак цвят. Черния цвят е доминантен спрямо цвят тип Алмонд. При птицата с черен цвят алелите са доминантни (АА) и всичките му гамети носят доминантен ген А. Тя е хомозиготна.

 Гълъба с цвят Алмонд е рецесивен хомозоготен (аа) и всичките му гамети носят рецесивен алел (а). При кръстосването на тези две хомозиготни птици в първото поколение F1 гълъбите са доминантен тип (черни) и са хетерозиготни (Аа).

 В второто поколение F2 виждаме, че 75% от потомството е с доминантен генотип (черни) и една четвърт 25% с рецесивен генотип цвят Алмонд. Разпадането по фенотип е 3:1 а по генотип -1:2:1. Ще иимаме една част хомозиготен за черно (фенотипа е черен гълъб), две части хетерозиготни (фенотипа е черен гълъб) и една част хомозготен за Алмонд (фенотипа е Алмонд)

Дихибридно кръстосване - тогава когато се наследяват две двойки белези. Може да се разглежда като две независими монохобридни кръстосвания.. При второто поколение винаги има разпад три към едно. 

Анализиращо кръстосване - тогава когато един от родителите е с доминантен генотип, а другия е с рецесивен. Този който е с рецесивния генотип се нарича анализатор, а полученото потомство анализиращо. Ако всички индивиди в бъдещето поколение имат доминантен генотип (няма фенотипно разпадане) извода е, че анализиращия родител е хомозиготен по доминантни алели.

Ако се наблюдава фенотипно разпадане 1 към 1 извода е, че анализираня родител е хетерогаметен.



 Експресивност и пенетратност - експресивността е степен на развитие на фенотипа при определен генотип или най-общо казано това е силата на проявата на външните белези. При едни индивиди той може да се проявява по-силно, а при други по-слабо. Например при някои породи гълъби има оперение в червен цвят. Често в поколенията се появяват птици с различна интензивност на цвета по-светли или по-тъмни нюанси. Именно това показване на дадения тип нюанс е експресивност. При всички тези гълъби има в генотипа един и същ ген, но той се проявява в различна сила тоест имат различна експресивност.    


ЕКСПРЕСИВНОСТ - ДВЕ ПТИЦИ С РАЗЛИЧНА ИНТЕНЗИВНОСТ НА ЦВЕТА 



 Пенетратност - това е показател за оценка на фенотипната проява на гените. Това е процента на птиците които притежават фенотип съответстващ на генотипа. Например ако алела е доминантен във всичи индивиди в който той присъства независио дали в хомозигитно или хетерезиотно състоянние ще се прояви определения от него белег. Тогава този алиел има 100 процента пенетратност. Ако обаче в поколението този белег не с е появи във всеки индивид тогава алела има по-ниска пенетратност.
 Пенетратността харектерезира и рецесивните гени. Те имат фенотипна изява когато са в хомозиготно състояние. Пенитратността е пълна когато даден белег се появява във всички индивиди в поколението, които са хомозиготни по рецесивни алели. Не пълна е когато белега не се проявява в част от хомозиготните организми.   


 Експресивноста и пенетрантността са резултат от действието на различни условия на околната среда или действия на различни гени като модификатори или супресори. Пенетрантността е процента на индивидите в които гена са екпресира (показва), а експресивноста е степента в който се той се показва.

 Непълната пенетрантност и променливата експресивност затрудняват генетичните анализ.







Няма коментари:

Публикуване на коментар