четвъртък, 18 юни 2020 г.

Биологична основа

Биологична основа


 Опита за генетично обяснение отвъд това което ни интересува пряко за развъждането на гълъбите може да бъде объркващо за повечето любители и да ги обезкуражи. Но тези пояснения са ни нужни за да можем да направим опит да изучим правилата на генетиката и да можем да ги прилагаме в нашата практика. Придобитите знания и дадената ни основа ще добави нови измерения към опита ни като развъдчици. Така вече ще сме способни да насочи по-добре програмата си за развъждане към желаната цел. 

 Генетичните термини по някога объркващи следват своята логика. Разбирането им ще ни даде възможност селикционерите да поставяТ по-малко акцент върху запаметяването на предишни размножителни резултати и предаването на нови значение на поддържането на набор от записи и схеми които сме използвали или ще използваме за в бъдеще.   Материята която ни предстои да изучим е специализирана и в нея има понятия от физиката, биологията, химията и в нея ще има понятия които са специфични за определените науки които използват специалистите и трудно разбираема за останалите хора. Ще се постарая тези понятия и термини да бъдат сведени до минимум.  Целта ни ще бъде да ни даде основата за работата ни в бъдеще. Ще разгледаме основни положения в генетиката и където е възможно ще ги обясняваме с примери за птиците.   Първо ще разгледаме какви промени настъпват когато клетката се възпроизвежда и по точно в нейното ядро. Именно там се извършват процесите които са свързани с наследствеността. Както знаем от предишната статия клетката е основната eденица на живота, тя е строителния компонент на всеки жив организъм и това налага да разгледаме нейното устройство. 
УСТРОСТВО НА КЛЕТКАТА





 Тя се състои от клетъчна стена (мембрана), цитоплазма и ядро.


Цитоплазма - тя е съдържанието което е затворено от клетъчната мембрана и е извън ядрото. Тя наподобява гел. В нея се извършват процеси като клетъчното дишане, метозата и мейозата. В нея се извършват процеси чрез които веществата се разпространяват в клетката. 


 Стена на клетката (клетъчна мембрана) - тя обгражда цитоплазмата и е полупропусклива. Тя защитава целостта на клетката. 


Ядро - то регулира разтежа и развитиетто на клетката. То е центтър на генетичнния материал. В него са разположени хромозомите, които определят наследствеността.


 Клетката както знаем може да се възпроизвежда чрез деление. Чрез този процес многоклетъчните организми се развиват и порастват. Клетъчното деление (още наречено митоза) може да се разгледа като система от дублиране. 

 Хромозоми - те са нишко-подобни образувания и активно участват в наследствеността.



 Деленето на клетката става на няколко етапа. Първата е Интерфаза - това е статично състояние преди началото на деление. Това е около 90 % от клетъчния цикъл. При него има синтез на хромозомни белтъци. Хромозомите се удвояват и клетката се подготвя за делене. През този период клетките удвояват своята ДНК.

 Втората фаза е Митозата  - тя започва със свършването на първата фаза. Това е непрекъснат процес при който удвоения генетичен материал се разпределя между двете дъщерни ядра.Най-общо казано делене на ядрото.

  Профаза - тя е най-дългата фаза на митозата. През този период хромозомите на ядрото почват да стават по къси и по дебели. Могат да се наблюдават с микроскоп.  Този процес може да се раздели на четери фази.



 Другата фаза е образуване на Митотично вретено - то е изградено от снопчета нишки които излизат от двата му полюса и се разширяват в средата.

 Следва Анафаза - този е най-краткия период на митозата. Тя започва с едновременно разделяне на сестринските хроматиди, които от този момент започват да се наричат сестренски хромозоми и започват да се предвиждат към противоположни полюси на митотичното вретено.

 При Телофазата хромозомите се удължават и в двата края на майчината клетка се образуват две нови ядра.Двете нови ядра са едентични с майчиното ядро което ги е образувало.Това е последния стадий от деленето.

 За да приключи деленето на клетката трябва де се раздели и цитоплазмата, този процес се нарича Цитокинеза. Тя започва преди Телофазата да е завършила Цитоплазмата на майчината клетка се разделя, по това време са обусобяват и двете нови ядра и така се офоррмят две нови клетки.




СХЕМА - ДЕЛЕНЕ НА КЛЕТКА



 Сложно устроините многоклетъчни организми като цветните растенията, влечуги, земноводни, птици и бозаниците водят началото си от една единствена клетка ннаречена  зигота. Тя е резултат от сливането на две хиплоиднни полови клетки които се наричат гамети, това са яцеклетките при жеските и спермотозоидите при мъжките индивиди.Тези клетки носят информацията на майчиния и бащиния организъм. Всеки от двата родителя дава половината от генетичния си материал на потомството си като създава хиплоидни гамети.    

 Половото размножаване включва редуване на мейоза и оплождане. Мейозата е процес на делене на ядрото, при който хромозомите се съкращават от диплоиден на хаплоиден набор. Хаплоиден набор е тогава когато в ядрото на клетката има един набор от хромозоми всяка от която не е част от хомоложна двойка. Най-общо казано единичен набор от хромозоми и се отбелязва с n. След оплождането се възстановява диплоидния набор в  новия организъм можем да го отбележим като 2n където с n отбелязваме броя на хромозомите.Мейозата води до генетично разнообразие, крайния резултат е четири клетки с хаплоиден хромозомен набор. Всички те са различни една от друга в следствие на явлението кросинговър което е рекомбиниране на хромозомите. 



СХЕМА НА МЕЙОЗА ПЪРВА ФАЗА



СХЕМА НА МЕЙОЗА ВТОРА ФАЗА






 Като обобщение можем да отбележим, че диплоидната клетка е тази която съдържа два комплекта хромозоми, а по правило това е два пъти повече от хаплоидния набор хромозоми.   

 Птиците и в частност гълъбите са диплоидни организми и гаметите са единствените хаплоидни клетки в жизненият им цикъл 





Няма коментари:

Публикуване на коментар