Календар на гълъбовъда. Юни.
Месец юни е, гълъбите вече са в отлична спортна форма и са готови за високи резултати в полетите. В средата на месеца може да падне десетото махово перо, а това означава, че започва периода на линеене. При младите гълъби се наблюдава смяна на ''бебешката'' перушина с постоянна. Младите гълъби вече се тренират със старите птици от ятото. Гълъбчетата от второто люпило вече са излетели от гнездата и родителите им са почнали да мътят яйцата от третото люпило. Режима на хранене е същия като през месец Май. Гълъбите които отглеждат малки се хранят по възможност три пъти на ден с разнообразна и достатъчно по количество храна. Гълъбите имат достъп за свободно летене и прекарват достатъчно време на покрива или на земята около гълъбарника. Птиците имат възможност да се препичат на слънце, може да им се предостави плитък съд с вода за къпане или сандъче с пепел и сяра. Във водата за къпане може да се добавят соли. Когато родителите са здрави и имат повече удобства те много добре се справят с отглеждането на своите малки.
МЛАДИ ЯМАЛИИ (КАРМАЗЪ КАНАТИ) СЕ ПРЕПИЧАТ НА СЛЪНЦЕ |
Гълъбовъда трябва ежедневно да следи за растежа и развитието на малките и младите гълъбчета. В случай, че едното гълъбче изоставя в растежа и в развитието си това е знак, че не всичко е както трябва. Може да се подменят гълъбчета така, че да са еднакви по големина. Когато имаме гълъбица събрана в чифт, която не снася яйца можем да и подложим яйца от друго семейство гълъби и ако тя легне и започне да ги мъти можем да я използваме чифта да измъти и отгледа малките гълъбчета. Такова семейство гълъби е ценно с това, че можем да го използваме да му подлагаме яйца в удобно за нас време. Не замътените яйца можем да ги съхраним около една седмица в кутийка с вата. Понякога женската се затруднява при снасяне на яйцето и се нуждае от помощ. Това може да стане като намажем клоаката с вазелин, а в клоаката се впръсква марна (топла) сапунена вода. Вкарването на сапунената смес може да стане с тънка спринцовка. След това птицата се поставя на гръб и леко се масажира по коремчето с ръка, като се стреми яйцето да се предвижи към входа на клоаката. В повече случаи тази интервенция е успешна, ако се направи навременно.
През периода когато гълъбите се развъждат интензивно може да възникват и проблеми с излюпване на малките. Често гълъбовъдите се опитват да разширят дупката в яйцето или направо да освободят пиленцето, като разчупят черупката. Това е много грешно и в повечето случаи малките умират. Правилно е само да напукаме внимателно черупката на яйцето и да оставим гълъбчето само да се справи.
След седмия, осмия ден можем да подложим гълъбчета под чифт който не снася, но трябва да сме много внимателни. Това се прави привечер когато гълъбите са по гнездата. Трябва да се внимава и да се наблюдава дали гълъбите ще приемат малките, ако някои от възрастните гълъби легне върху него и започне да го топли, това е признак, че са го приели. Малкото гълъбче започва да си проси храна и ако започнат да го хранят това е знак, че гълъбчето е прието напълно. В противен случай малкото не трябва да се оставя.
Семейства гълъби които са добри родители са много ценни за гълъбовъда, Има гълъби, които не само хранят техните пиленца, а и всички които просят храна. Така не остават недохранени гълъбчета, а това е добре когато малките са слезли от гнездото и още не могат да се ориентират в гълъбарника от къде да се хранят или пият вода.
През месец Юни се появяват и основните признаци на породата при гълъбчетата от първите люпила. Така вече можем да преценим колко е било сполучливо събирането на семействата гълъби в началото на развъдния сезон. В случай, че сме получили незадоволителни резултати, може да се направят чифтове с нови партньори, за проверка на поколението от новите семейства има още достатъчно време.
Няма коментари:
Публикуване на коментар