четвъртък, 19 май 2016 г.

Календар на гълъбовъда. Юли.

Календар на гълъбовъда. Юли.

 През месец Юли е много горещо. Гълъбите често са с отпуснати криле и дишат с отворени човки, търсят водата за къпане във ваничките и с охота ги използват. След полет гълъбите се стремят да отдъхнат и търсят прохлада. В гнездата вече са се излюпели пиленцата от третото люпило, а гълъбите от първото и второто вече летят в ято.

 Семействата гълъби изхранват третото люпило пиленца. Родителите са заети с изхранване на новото поколение. Режима на хранене остава като през Юни. Някои гълъбовъди между основните хранения дават трохи от натрошен хляб. Препоръчително е хляба да е добре изсъхнал. Водата трябва да се сменя с всяко основно хранене, но не трябва да е много студена (от хладилника или направо от кладенеца), защото има опасност птиците да се простудят. Във водата за пиене може да се дава калиев пирманганат или железен сулфат. 

 Почистването на помещенията трябва да се извършва всеки ден. Постелята в местата за мътене са сменя регулярно, най-добре е това да се прави след всяко люпило. Поилките и хранилките трябва да се поддържат в изрядна чистота.


 По това време на годината много често се появяват паразити и трябва да сме много внимателни. Те безпокоят гълъбите и постоянно тормозят малките гълъбчета които са в гнездото. Трябва да се води постоянна борба с тях. На дъното на гнездото под постелката може да се постави смес от ситен пясък, торфени трохи, пепел и ператрум (растение с цветове подобни на лайката). Това растение съдържа веществото перетрин, което  влияе парализиращо на членестоногите насекоми, а в същото време е почти безвреден към домашните любимци и хората.

 При откриване на пухоперояди по гълъбите, можем да поръсим гълъбите с пудра против насекоми. Това се прави от долната (вътрешната част на крилата, шията и на гърба). В по-стари книги за гълъби се препоръчва птиците да се намазват със денатуриран спирт (най-често спирт смесен с метилениво синьо). Намазват се под крилата, в основата на опашката и шията и след като сме втрили спирта местата се поръсват с прах от борна киселина. Може да се използва препарата Pandex като се накапват няколко капки на врата и в основата на опашката на трътката. Има фирми които произвеждат ефикасни спрейове за външни паразити, с някои от тях може да се третират и помещенията дори без да премахваме гълъбите. 

 Поради високите температури може да се получи проблем при излюпването на малките гълъбчета. При това положение можем да напръскаме последните два дни яйцата с вода, това най-лесно става с пулверизатор. Може да се случи така, че събраното семейство гълъби да не храни добре своите малки или въобще да не ги храни, тогава ние трябва да преместим малките под други гълъби или да ги храним и отгледаме ние изкуствено. За отглеждането на малките гълъбчета ще ни трябва много време и търпение, но това си заслужава след като видим готовия вече голям гълъб  да се справя самостоятелно.

 В стремежа си да получим повече малки от ценни гълъби, можем да прехвърляме яйцата им под приемни родители. Това може да стане по следния начин. Първото люпило трябва да се измъти и изхрани самостоятелно. Второто може да се подложи на други (приемни) родители. Третото пак трябва да се остави да бъде отгледано, четвъртото може да се подложи, а петото да се отгледа. Това не трябва да се прави повече от пет пъти в развъдния сезон, за да не се изтощи гълъбицата.

 През месец Юли интензивността на тренировките в полет намаляват. Препоръчително е птиците да се гонят рано сутрин в прохладните часове или вечер когато се разхлади. Някои гълъбовъди практикуват нощни полети. Изпъждат гълъбите нощем и осветяват покрива на гълъбарника или местата за кацане. Често гълъбите оставят да летят до сутринта. За нощни полети гълъбите трябва да са подготвени специално, иначе загубването им е неизбежно.

 Гълъбовъда трябва с особено внимание да следи младите гълъбчета когато напускат гнездото и стават независими от своите родители. Той трябва да се увери, че те са вече самостоятелни и могат да се хранят и да пият вода сами.

СТАРАЗАГОРСКИ АРАПИ И СЯРОВЕ


 Внимателно трябва да се огледат гълъбчетата и да се вземе решение кои трябва да с оставят и кои да се отстранят (продадат). С това не трябва да се бърза, но трябва да се има в предвид, че и пренаселеността в гълъбарника не е за препоръчване. Това води до риск от заболявания. Трябва да се осигури достатъчно пространство за нашите гълъби, на семейство гълъби около половин кубичен метър. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар