Оперение на гълъбите
Оперението на гълъбите е главната защита от влиянието на околната среда. То покрива цялото тяло без човката и задния крайник (крак), но при някои породи гълъби се наблюдава и оперение на краката. Оперението може да бъде гладко и плътно прилягащо, рехаво, къдраво, разрошено. Оперението покрива тялото и така образува неговия контур. Тези пера се наричат контурни. Най - важните пера от тях са маховите пера на крилата и кормилните пера на опашката. Контурните пера на растат по цялото тяло, а само по някои участъци между които растат друг вид пера, така разположена перушината дава повече свобода на движение на гълъбите при полет. Заедно с контурните пера има и такива които съставят така наречения пух. Перата му са нежни с меки езичета и стоят мъхести. Оперението на гълъбите е доста сложно устроено.
1. Перо с ресни 2. Нормално перо 3. Къдраво перо |
За екстериора на гълъбите голямо значение има украсата която е направена от перата, която може да бъде на главата, шията, гърдите, краката, щитовете на крилете и кормилните пера на опашката. Гълъбите със сложно оперение се отделят като структурни (паунови, чайки, якалии, бухари и др.) Структурата, цвета, неговата окраска и рисунък се явява главните признаци на отделните породи. По тези признаци се основно се класифицират гълъбите които съставляват около 90% от породите.
Разнообразието в окраската на оперението се явява едно от характерните и удивителните способности на птиците. Гълъбите в това отношението заемат едва ли не първо място сред всички птици. Цвета на оперението е свързан със способността на организма на гълъбите да отделят пигмент. Процеса на образуване на това вещество се нарича пигментация, а неговото отслабване или загуба - депигментация. В окраската на гълъбите съществуват много цветове и оттенъци. Основните цветове са : черен, син, червен и кафяв. Всички други цветове и оттенъци се получават от тях в резултат на смесване по между им, отслабване и разлагане, а също и в зависимост от формата и разположението на пигмента. Например жълтия цвят се получава от отслабен червен цвят, а сяровия цвят от отслабен черен, белия цвят се явява без пигмент.
Окраската на гълъбите бива едноцветна, двуцветна, трицветна, четирицветна, пъстра, петниста, ивичеста. Оперението може да има металически отблясъци с различен (зелен, виолетов) цвят, наситеност и яркост. Отблясъците най-често се наблюдава по шията, гърдите и гърба, но може да са и по цялото тяло. Почти у всички породи се цени ярката и наситена, блестяща окраска, птици с бледа, безцветна и с неопределен (размит) цвят по правило се бракуват. Изключение от това се прави при породи които са описани по този начин в стандарта (с разреден цвят).
Важен компонент на окраската се явява рисунъка. При гълъбите го има в голямо разнообразие и е трудно да се опишат всичките. За това ще има отделно подготвена публикация.
За красиво и лъскаво оперение много е важно при какви условия отглеждаме нашите гълъби. Помещенията в които отглеждаме нашите любимци трябва да са сухи и да пазят птиците от атмосферните условия, а самите гълъби трябва да са в кондиция и изряден вид. Има един много важен момент и това е линеенето - смяната на перата. Това е естественото обновление на оперението и се случва всяка година. През годината перата се износват, развалят, чупят, губят еластичност и плътност. Това всичко пречи на летателните способности на гълъбите, а това е главното им начин на предвижване.
Младите гълъби започват да сменят оперението си на седем седмична възраст, но по някога и по-късно. През това време се сменя първото (бебешкото) с друго по-твърдо оперение с което гълъба ще живее до следващото линеене. При гълъбчета които са се излюпили рано през годината смяната на перата може да се осъществи още в същата година и през зимата те изглеждат чисти с новата си премяна, за това са така ценни. При по-късните смяната завършва в края на декември и дори може да продължи до следващата година. Може да се случи така, че през следващото лято да не е завършило окончателно линеенето и едновременно с това да започне втората смяна на перата.
Възрастните птици започват да сменят оперението си към края на лятото и началото на есента.
СХЕМА НА ПЕРАТА ПРИ ЛИНЕЕНЕ
Главни пера на крилете и опашката. Перата обозначени в черно "падат" първи. Стрелките показват порядъка на линеене
|
Началото на линеенето започва с падането на десетото махово перо на крилото, след това поред опадват и следващите махови пера. Всяко следващо перо пада когато предното е пораснало на половина, само крайното (първото) перо се "хвърля" последно.
Смяната на вторичните махови пера започва, когато първите шест (първични) пера са напълно обновени, и се сменят от двете страни към центъра. По това време започва смяната на кормилните пера на опашката, смяната на които се извършва в строго определен порядък (показан на снимката по - горе). После падат и се заменят крайните пера, последни линеят перата на хълбоците. Особено се забелязва линеенето на главата и шията, в тези участъци кожата остава почти гола с редки стърчащи пера. Гълъбите по това време имат много неугледен вид. Наред с линеенето на основните пера се извършва смяна и на така наречения пух.
Смяната на оперението е много деликатен процес при гълъбите. Птиците отслабват, летят лошо и дори по някога отказват да се хранят. През това време гълъбовъда трябва да е особено внимателен. Препоръчително тренировките в полет на птиците да се преустановят. В менюто на гълъбите трябва да се включат минерални добавки и витамини. Храната трябва да е пълноценна и разнообразна, лененото семе подпомага поддръжката на оперението. Гълъб с интензивно линеене трябва да се взимат много внимателно в ръце, за да не му причиняваме болка и да не увредим "тръбичките" на новите пера. На гълъбите трябва да им се дава възможност да се къпят, това действа много благотворно на линеенето. При възможност гълъбите трябва да се разхождат свободно.
Изпълненията на тези прости правила създават условия за благоприятното и безпроблемно линеене, а от там и за здравето на нашите гълъби.
Трябва да се отбележи, че линеенето се забавя когато гълъбите в края на лятото и началото на есента хранят малки, същото може да се наблюдава и при гълъби които са слаби или болни или при тренировки за продължителни полети. Затова развъдния сезон и тренировките на полета трябва да свършват на време, преди да е дошла есента. При гълъби които преждевременно са се събрали в семейство и рано са отгледали своите малки, като правило смяната на перата се извършва по-рано, което е нежелателно.
Смяната на перата не влияе на окраската на оперението, при младите гълъби (бебешката) перушина се заменя от по-дълга, здрава и с по-ярки цветове. При гълъби с сложна окраска в детска възраст тя никога не е в пълната си пъстрота и интензивност. Пълния рисунък на по сложните разцветки се проявява чак след две-три смени на перата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар