четвъртък, 10 декември 2015 г.

Мускулна система

Мускулна система



 Активната част на двигателния апарат е мускулната система. Функцията на мускулите е да упражняват статично въздействие или да предизвикват движение на части от тялото, включително и на вътрешни органи. Тя е изградена от три вида мускулна тъкан: напречно набраздена (скелетна или волева мускулатура), гладка (не волева мускулатура) и сърдечна мускулатура.

 Гладката мускулатура изгражда кухите вътрешни органи (стомах, черва, кръвоносни съдове и др.). От нея зависят жизнено важни процеси като, дишането, кръвообращението и храносмилането.

 Скелетната (напречно набраздената) мускулатура изгражда тъканите на главата, трупа и крайниците, чрез нея се осъществява движението на тялото в пространството.

 Сърдечната мускулна тъкан изгражда  сърцето. Тя извършва кратки и ритмични съкращения с дълъг период на почивка и за това практически не се изморява. 

 Съкращението на гладката и сърдечната мускулатура става несъзнателно, пример за това е работата на сърцето или перисталтиката която предвижва храната през храносмилателната система. Съзнателното съкращаване на скелетната мускулатура се използва за предвижване и обикновено могат да бъдат прецизно контролирани.


 По вид мускулите се групират на двуглави, триглави и многоглави. Силата на мускула се определя не от обема му, а от броя на клетките при напречно сечение на мускулното влакно. Чрез сухожилия, мускулите се закрепват за костите. Броя и вида на мускулите определя подвижността на тъканите и костите. 








  По положение, големина и форма мускулите на гълъбите се различават много от на бозайниците. Това е така защото първоначалната функция на предните крайници е изменена и тежестта пада на задните, които служат за опора и движение на земята. Въз основа формата, големината, функциите или положението, което заемат мускулите на гълъбите се подразделят на няколко групи.  



  • кожни мускули. Те представляват многобройни кожни мускулни елементи, участващи при изпъване на летателните гънки и изправяне на перата. При спокойно положение перата са отпуснати, но при дразнене (шум или стресови ситуации) кожните мускули повишават своя тонус, при което перата се изправят (настръхват). При ухажване на мъжкия към женската също се наблюдава повишен тонус на кожната мускулатура 

  • мускули на главата. Те се делят на двигателни и лицеви. Тези група мускули спомагат за затваряне и отваряне на очите, за движение на човката (отваряне и затваряне)

  • мускули на шията. Те движат главата при кълването и спомагат поемането на зърното, също и при пиене на вода.

  • сърдечен мускул. Представлява кух мускулест орган, той играе ролята на помпа и поддържа кръвообращението.

  • диафрагма при птиците е силно недоразвита и практически представлява тънка, не пълна, прозрачна сухожилна мембрана. Тя е заловена за гръбначния стълб и ребрата. Движението и се осъществява от периферно разположени снопчета. 

  • коремни мускули при гълъбите са четири: вътрешен, външен, прав и напречен. Вътрешния мускул служи за извиване на тялото в страни. Външния мускул служи за накланяне тялото на пред и за изправянето му. Правия мускул предпазва вътрешните органи и създава вътре коремно налягане. Напречния мускул е най-дълбоко разположен, той предпазва вътрешните органи от травми.

  • мускули на крилото. Поради активно си участие в летателните движение, те са силно развити. Тези мускули са издръжливи изморяват се бавно и могат да работят продължително време.

мускулатура на крилото



  • мускули на задния крайник. Те вземат участие при ходене на гълъбите по земята и задържането на птиците върху кацалки и летви.

мускулатура на крака

  • мускулите на ходилото имат мускулни сухожилия, които изпъват и свиват фрагментите на пръстите. Те са така устроени,че когато птицата се захване за кацалката, напрежението от свиването и стискането на пръстите не са предава върху останалата мускулатура на крака.


Няма коментари:

Публикуване на коментар