петък, 18 декември 2015 г.

Дихателна система

Дихателна система

 Дихателната система при птиците е много добре развита и много по-ефикасна от тази на бозайниците, използват се система от така наречените кръстосани потоци. Органите на дихателната система при гълъбите са представени от дихателни пътища, бели дробове и въздушните торби.

 Дихателните пътища са изградени от носна кухина, горен ларинкс, трахея и долен ларинкс.

 Носната празнина е къса и тясна в триъгълна форма. Тя е разделена на две половини в посредством носна преграда. Всяка една започва с по един вход (носен отвор), разположен външно в горната част на човката и завършва назад в общ отвор в усто-глътката. Повърхността на кухината е покрита с влажна лигавица. В носната кухина въздуха се затопля и се пречиства от прашинки.

 Горния ларинкс лежи непосредствено зад глътката в началото на трахеята, представлява лигавична, хоризонтално разположена цепка зад корена на езика. Той изпълнява дихателна функция,  Той е като този при бозайниците при хранене се затваря, а при вдишване се отваря.

 Трахеята е хрущялна тръба съставена от трахеални пръстени, напълно затворени и свързани чрез  къси връзки. Тя е разположена между двата ларинкса. Трахеята лежи в предната частна шията и е свързана с лежащия над  и странично от нея хранопровод. Вътрешната и част е покрита с лигавица която изпълнява опорна функция.  

 Долния ларинкс (сиринкс) се намира в края на трахеята. Функционално той изпълнява дихателни и звукови функции.Той представлява гласовия орган при гълъбите.

 Белите дробове при гълъбите имат сплесната и удължена форма. Те са разположени под гръбначния стълб. Външната им повърхност е прилепнала до вътрешната повърхност на ребрата и гръдните прешлени, поради което е силно набраздена. Те не могат да се разширяват. Белия дроб започва с главен бронх, който навлиза и преминава през него без да се разклонява. В задната  си част той се стеснява и  и се свързва с отвор, който води в разположената извън бели дробове обширна коремна въздушна торба. От главния бронх се от делят вторични бронхи, които се разклоняват, във вътрешността на белите дробове. Белите дробове на гълъбите имат по-сложно устроени въздухо-носни пътища от бозайниците. Белите дробове на гълъбите не се разтягат като при бозайниците защото са сраснали с гръдните стени и диафрагмата.


 Диафрагмата на гълъбите практически представлява тънка, прозрачна сухо-жилна мембрана. Тя е закрепена за гръбначния стълб и ребрата. Движението и се осъществява от периферно разположени мускулни снопчета.




СХЕМА НА ДИХАЕЛНАТА СИСТЕМА ПРИ ГЪЛЪБИТЕ


 Въздушните  торби (мехури) водят началото си от главния бронх. Те представляват разширение на главните и вторичните бронхи. Същите отделят странични разширения, едни от които навлизат в пневматизираните кости (замествайки костния мозък), а другите се разполагат в телесната празнина, ограждайки органите, разположени в нея. Въздушните торби са тънко-стени изпълнени с въздух мехури. Техния брой около 9, те заемат около 12% процента от обема на тялото на гълъбите. Въздушните торби вземат активно участие в процеса на вдишване и издишване, в тях се затопля въздуха и се отделят водните пари. Те изпълняват опорна функция и уравновесяват вътрешните органи при движение. При полет гълъбите дишат рядко, като събират във въздушните торби максимално количество въздух. Въздушните торби служат за вентилиране на белите дробове. Подпомагат дишането при летене, олекотяват тялото и подпомагат поддържането на постоянна телесна температура.

Няма коментари:

Публикуване на коментар