Двигателен апарат, костна система
Особения начин на движение на гълъбите - летенето във въздушното пространство е дало отражение на анатомичното устройство на тялото и органите им, за тяхното развитие и съществуване. Двигателния апарат при гълъбите е съставен от две части: пасивна състояща се от костната система и активна която е представена от система мускули.
костна система
Костната система е образувана от отделни части на скелета. Костите на гълъба показват различия в строежа си от тези на бозайниците. Те са по-твърди поради наличието на по-големи количества калциеви соли. Костите на гълъбите се отличават със своята здравина и твърдост, но същевременно и чупливи поради някои особености на техния строеж. На много места празнините на костите са изпълнени с въздух, който прониква в тях откъм въздушните торби, тази анатомична особеност се нарича пневматизация.
Костите на младите и подрастващи гълъбчета съдържат в празнините си костен мозък, който с напредване на възрастта постепенно се измества от въздух. Пневматизацията на костите зависи от породата, възрастта, големината на гълъба и от тяхната летателна способност. Черепните и раменните кости, гръдната кост и таза са слабо пневматезирани и съответно са по-тежки и по-здрави.
Кости на главата (1) при гълъбите след излюпването им те се срастват. Границите между тях се изчезват и по този начин се образува черепа. Поради добре развитите очни орбити, той е разделен на предна лицева част и задна мозъчна част.
Лицевата част на черепа е много лека и е подвижно свързана с мозъчната. Тя е съставена от няколко кости.
Резцова кост, която служи служеща за основата на горната част на човката.
Горно-челюстна кост, тя е слабо развита намираща се в основата на горната част на човката и носните отвори.
Носни кости, небцови кости, криловидна кост, скулова дъга.
Квадратна кост, която подвижно свързва долната челюст със слепоочната кост и улеснява отварянето на човката
Долна челюст, подезична кост, клюн (2) горна и долна част.
Мозъчната част на черепа е изградена от три-чифтни кости (слепоочна, теменна и челна) и три не-чифтни кости (тилна, клиновидна и ситовидна). Тези кости са са силно пневматизирани.
Костите на трупа са представени от гръбначния стълб, ребрата (5) и гръдния кош (6). Гръбначния стълб е изграден от последователно наредени и свързвани прешлени, които се делят на шийни (3), гръдни (4), поясни и опашни (8).
Шийните прешлени свързват главата с гръбначния стълб, чиито брой е 14. Тази част е силно подвижна, благодарение първия прешлен (атлас)
Гръдните прешлени (4) при гълъбите са 7. Отделните части на тези прешлени са сраснали в резултат на което се засилва здравината на тялото и служат като опора за на крилата при летене.
Поясните и кръстните прешлени са сраснали в обща кост и трудно може да се разграничат един от друг.
Опашните прешлени (8) при гълъбите се отличават с голяма подвижност. Броят им варира между 7- 8. Последния опашен прешлен се нарича пигостил, който служи за костната основа на кормилната пера.
Гръдния кош се образува от горе гръбначния стълб, отстрани от ребрата (5), отпред и отдолу от гръдната кост (6). Броя на ребрата при гълъбите са 7 чифта, като първите 2-3 не достигат гръдната кост, а завършват свободно в страничната гръдна мускулатура. Всичко останали ребра с изключение на последния чифт завършват върху гръдния кош.
Гръдната кост при гълъбите е силно развита. Външната повърхност е изпъкнала и притежава оформен гребен (7). При добрите летци гребена е много добре изразен.
Начина на движение на гълъбите (летене и ходене) е дало голямо отражение върху устройството на костите на предния крайник. Те включват в себе си преден пояс, съставен от три-чифтни кости (лопатка (9), ключица и чашковидна кост) и съставена от кости които дават скелета на крилото. Към него спадат раменната (10), лакътна (11), лъчева кост и костите на пръстите (2-ри, 3-ти, 4-ти пръст ), китка (12). Сравнително най-добре е развит втория пръст.
Скелета на задния крайник се състои от заден пояс, към който спадат три чифтни кости хълбочна, срамна и седалищна и свободна част, която е съставена от бедрена кост (14), подбедренни кости (пищял 15), метатарзални кости (стъпало 16) и кости на пръстите (17). За разлика от бозайниците гълъбите не стъпват на метатаразалните кости. Същите са изправени и отдалечават тялото от земята. Стъпването на гълъбите е изцяло върху пръстите.
Хълбочните кости са най-големи, сраснали по между си и лежат успоредно на гръбначния стълб, седалищните кости се явяват продължение на хълбочните и поради липса на граници между тях изглеждат като една. Срамната кост е тънка костна пръчица, лежаща най-отдолу. Бедрената кост добре развита, която е добре развита, като се свързва с горния край за таза (13), а с долния си подбедрените кости. Метатарзуса представлява една обща кост. От пръстите са развити, като три от тях са насочени напред, а четвъртия (който отговаря на палеца) е насочен назад. Отделните пръсти (17) са изградени от различен брой кости и фрагменти. Всеки пръст завършва с нокът.
Няма коментари:
Публикуване на коментар