петък, 1 януари 2016 г.

храносмилателна система

храносмилателна система


 Храносмилателната система при гълъбите показва редица анатомични и физиологични особености. Тя се състои от усто-глътка, слюнчести жлези, хранопровод, стомах, черва, черен дроб и клоака.



схема на храносмилателната система при гълъбитте
               1. човка

               2. хранопровод

               3. гуша

               4 .жлезист стомах

               5. мускулест стомах

               6. черва

               7. клоака

               8. пръстеновиден мускул        
                       
               9. черен дроб                           

                     






                                                                                                                
                                                                                                                     
 Устната и  фарингиалната празнина при гълъбите представляват обща празнина усто-глътка (поради липса на меко небце). При гълъбите липсват зъби, устни и бузи, а вместо тях има развита човка (1), която е съставена от две части - горна и долна. Човката има различна форма, големина и цвят в зависимост от породата. Така например при пощенските гълъби тя е дълга, здрава, в сиво-черно оцветена, а при сатанетите, блондинетите човката е къса. Върху горната част на човката в зависимост от породата около ноздрите има образования, които варират в различна големина (при пощенските, кариерите, драконите). 



 Покривът на усто-глътката се образува от твърде небце и горната част на човката. В средата на твърдото небце е разположена цепнатина (хоана, вътрешните носни органи), която свързва носната с фарингиалната кухина.  В дъното на тази кухина се намира основата на езика. В зависимост от породата той е дълъг или къс заострен и силно подвижен. Епитела на езика е вроговен. Зад него се намира основата на глътката в която се разполага ларинкса. Слюнчестите жлези при гълъбите са разположени  в областта на твърдото небце, долната челюст и езика. В усто-глътката на гълъбите не се извършват храносмилателни процеси (дъвкане).


 Движението на главата и различното съкращения на подезично-челюстните мускули и мускулите на глътката предвижват приетата храна към хранопровода (2). Той представлява тръба, която започва от глътката и завършва в жлезистия стомах (4). Пред входа на гръдната кухина в долната част се образува разширение, така на речената гуша (3). При гълъбите тя е двойна. В гушата храната се смесва със секрета от жлезите. Тук храната набъбва и става лесно смилаема, без да се извършва резорбация (всмукване на вещества). В първите осем дни след излюпването на малките гълъбчета от гушата на родителите се отделя гушево мляко с което се изхранват малките, богато на белтъчини, мазнини, соли и други. След осмия ден родителите изхранват малките си с размекната храна. 

 Стомаха при гълъбите се състои от два дяла жлезист (4) и мускулест (5), които се различават в анатомично и функционално отношение. 

Жлезистия стомах представлява косо разширение на хранопровода с дебели стени.

 Мускулестия стомах е заоблен, странично сплескан в който се механична преработка на храната.Грубата вътрешна повърхност на мускулестия стомах, сравнително силните мускули и намиращите се в него камъчета, осъществяват стриване на храната. Установено е,че при липса на камъчета в мускулестия стомах приема на храна рязко намалява, а повърхността на лигавицата му настъпват изменения- ерозия, язви.



 Червата (6) започват от мускулестия стомах Те се делят на тънки и дебели.

 В тънките черва се извършва храносмилане и резорбация на хранителните вещества. Те се делят на три части - дванадесетопръстно, празно и слабинно черво. При гълъбите дванадесетопръстното черво е дълго 11-12 см. Празното черво започва от дванадесетопръстното и преминава в слабинното. Няма ясна граница между тях.

 След слабинното черво върви крайното което завършва с клоака (7). При гълъбите не се наблюдават слепи черва, за разлика от другите птици. Крайното черво заедно с изводите на пикочно-половата система завършват в общо разширение (клоака). Външната част на клоаката завършва с отвор който се затваря с пръстеновиден мускул (8)

 Черния дроб (9) е най-голямата жлеза с вътрешна секреция, спадаща към храносмилателната система. Тя представлява тъмнокафяв, разделен на два дяла орган. Гълъбите не притежават жлъчен мехур. Черния дроб е орган който играе важна роля за прочистването на организма от токсини. В него се натрупват витамини, необходими за правилното функциониране на организма.     

Няма коментари:

Публикуване на коментар