четвъртък, 12 ноември 2015 г.

Възпаление на клоаката. Подагра.

Възпаление на клоаката. Подагра.


 Възпалението на лигавицата на клоаката се среща при женските гълъби, в следствие на нарушена витаминно-минерална обмяна. При това заболяване се наблюдава повишено отделяне на пикочна киселина и нейните соли, които дразнят лигавицата на клоаката и причиняват ерозия. По този начин се създават условия за замърсяване и развитие на вторични инфекции. Възпалението на клоаката може да бъде самостоятелно заболяване предизвикано от недостиг на фосфорни соли, витамини A, B, D. Възпалението на клоаката най-често се среща при интензивно снасящите птици.


 При това заболяване има ясно изразени клинични признаци. От клоаката изтича течност с лоша миризма. Перата около клоаката са слепнали и в по-късен стадий на заболяването те опадат и кожата се оголва. Птиците се чешат на това място поради силен сърбеж. Лигавицата на клоаката е силно зачервена, подута и по някога с налепи по нея. Наблюдават се силни напъни. Женските гълъби отслабват и спират да снасят. В не редки случаи се наблюдава изпадане на задното черво.



 Лекуването може да се приложи с коригиране на храната. Трябва да се дават качествени храни и витамини. Локално клоаката се маже с хромна киселина 3%, веднъж на ден през три дни. Може да се направи комбинация от терамицин 1 грам, анастезин 1 грам, свинска мас 230 грама и с така получената  смес да се маже клоаката.



подагра


 Подаграта е заболяване предизвикано от нарушение на обмяната на веществата. Нивото на пикочната киселина в кръвта зависи от баланса на пурини в организма и ефективното им елиминиране чрез бъбреците. Когато отделителната системата не работи ефикасно се натрупва  голямо количество соли на пикочната киселина в кръвта, вътрешните органи и ставите. 


 През последните години подаграта се среща често при гълъбите във връзка с наднорменото торене на зърнените култури с изкуствени минерални азотни торове, при което в зърното се натрупват излишни количества количества азотни съединения.


 Причините за появата на подагра при гълъбите са възпаленията и дистрофии на бъбреците, това води до намалено и не навременно отделяне на пикочна киселина и нейните соли. Подагра се получава и под въздействието на токсични съединения в храната като готварска сол, живачни и оловни съединения. При наличие на авитаминози от тип A и D също има предпоставки за подагра.  


 При отлагането на урати във вътрешните органи става въпрос за висцерална подагра, а при отлагането има ставите е ставна подагра. Гълъбите боледуват и от двете форми.


  •  Висцералната подагра в началото няма характерни признаци, протича със слабеене, жажда, диария, отпадналост, анемия. Някои птици умират веднага.

  • Ставната подагра протича с болезненост, темперираност (установяване на по-висока кожна температура на засегната става спрямо околните тъкани), подутост на ставите на долните крайници. Върху ставите се установяват подутини, които водят до деформация. При пробиване на тези подутини от тях излиза кашеста, сирено-подобна материя. 

При отваряне на умрели птици с висцериална подагра се установява,че черния дроб, плеврата и перикарда са осеяни с бели точици. Те изглеждат така, че все едно са поръсени с тебешир.


Профилактика на заболяване може да се извършва в зависимост от причините, предизвикали подаграта. Трябва да имаме в предвид фуража с който храним гълъбите. Като лекарствени средства се използва атофан 0,5 грама на един гълъб. Подутостите могат да се отстранят оперативно и се намазват с йодна тинктура. Във водата се поставя карлбатска сол 10 грама на литър вода или салицилова киселина.

Няма коментари:

Публикуване на коментар