четвъртък, 19 ноември 2015 г.

Мастна дистрофия на черния дроб. Възпаление на горните дихателни пътища.

Мастна дистрофия на черния дроб.
Възпаление на горните дихателни пътища.

мастна дистрофия на черния дроб


 

 Мастната дистрофия на черния дроб е често срещано заболяване, особено при породи гълъби които се отглеждат за месо (американски кинг, рис, щрасер, римски гълъб). Това заболяване е свързано с нарушена обмяна на веществата, в следствие на прием на зърнен фураж, който е поразен от токсини и други вредни продукти. Също така може да се предизвика от храна с високо ниво на калории, лишена от витамини (E,B,H и други) и аминокиселини, всичко това води до отлагане на големи количества на мазнини в черния дроб.


Когато гълъбите се отглеждат в тесни помещение в които те са лишени от възможност за интензивни движения, също предразполага към мастна дистрофия на черния дроб. Това може да доведе до затлъстяване на далака, сърцето и бъбреците. Честата употреба на лекарствени средства също води до предпоставка за развитие на мастната дистрофия на черния дроб.



 Често се случва гълъбите да са с намален апетит и при опит да хвърчат или при опит да преодолеят някакво препятствие падат и внезапно умират.







 Клинични признаци на заболяването не са характерни. То се открива при аутопсия на умрели птици. При отваряне на трупа се откриват не рядко големи кръвоизливи, в следствие на скъсване на черния дроб (поради израждането му от мастната дистрофия). Цвета на черния дроб е жълтеникаво-кафяв с увеличен обем и е много трошлив. При това заболяване могат и да се засегнат и други вътрешни органи


Профилактиката е особено важна при лекуването на мастната дистрофия. Трябва да осигурим чист и разнороден зърнен фураж с добавка на витамини и микро елементи. Трябва да се осигури възможност за свободно летене на нашите гълъби (поне 2-3 часа на ден), а когато това е не възможно волиерите и гълъбарниците трябва да са достатъчно просторни. 




възпаление на горните дихателни пътища


 Този тип възпаление се предизвикват от патогенни бактерии (стрептококи и пневмококи) на базата на предразполагащи фактори като ниски температури, висока влажност, пренаселеност, лоша вентилация, прашен въздух и не пълноценно хранене. Особено податливи са младите и подрастващи птици през есента и ранната пролет. Най-често се възпаляват лигавицата на носа, ларинкса, трахеята и бронхите.

 Клиничните признаци са ясни и характерни. Гълъбите са неразположени, кихат, тръскат глава си дишат тежко със свирещи и хъркащи шумове. От ноздрите излиза изтечение. В развитие на заболяването ноздрите се запушват от изтеченията (изкудат) и гълъбите дишат с отворена човка през устата. Апетита намалява, а по-късно спира на пълно, птиците отслабват и силно се изтощават. Често се развиват и възпаления на белия дроб, а при влошаване на заболяването се засягат и въздушните торби.


 Лечението се провежда след като се изяснят причините на заболяването. В повече случаи трябва да се подобрят условията на гледане и хранене и едновременно с това да се започне лечение с лекарствени средства. Могат да се използват антибиотици и сулфамиди. От антибиотиците могат да се използват за масово приложение водно-разтворимите streptomicin, spectam, pharmazin, chlormphenicol. Успоредно с това се прилагат и водно-разтворими витамини - AD3E-hidro и AD3EK-hudro в продължение на 3-4 дни.


 Когато възпалението на горните дихателни пътища са вторични трябва да се лекуват основните инфекциозни заболявания или инвазия от паразити.    







Няма коментари:

Публикуване на коментар