запушване и възпаления на гушата
запушване на гушата
Запушване то на гушата е често срещано сред гълъбите. Причините са преди всичко в неправилното хранене и отглеждане на гълъбите. Много често след продължителен глад или недохранване, при възможност птиците поглъщат голямо количество храна и пият много вода. Така по този начин може да се запуши изхода към стомаха. Също така ако гълъбите нямат постоянен достъп до вода, поетата храна не може да се предвижи към стомаха и застоява. Има случаи когато гълъбите са били дълго време без вода и когато им се даде те изпиват толкова много, че гушите им се подуват (изпъват се силно) поради което мускулната стена на гушата отслабва и не може да предвижи поетата храна, която застоява. Гушата може и да се запуши и от попаднали в нея твърди чужди тела, като клечки, пръчки и други подобни.
Гушата стои твърда и издута. Застоялата храна започва да се разлага, което дразни лигавицата и предизвиква възпаление. Когато това се случи гълъбите загубват апетит. Когато гушата е много пълна в следствие от запушване, тя притиска трахеята което затруднява дишането. При разлагане на застоялата храна се образуват газове, които издуват гушата и много често могат да скъсат нейната стена. В не редки случаи може самата гуша да се пробие и храната да излиза навън от там.
Лекуването може да се извърши по два начина :
- Консервативно което включва масаж на гушата, даване на очистително (рициново или слънчогледово масло, парафин). След това се прави промивка на гушата.
- Оперативно лечение може да се приложи когато консервативното не даде нужния резултат. То трябва да се извършва от ветеринарен лекар. Птицата се поставя на гръб, перушината на гушата и се оскубва, оголеното място се дезинфекцира с разтвор на калиев перманганат или риванол. На най-доната част на гушата се прави разрез 1-2 сантиметра, от там се изважда съдържанието и се промива с дезинфекционните разтвори и се зашива с хирургически шев. Ръба на шева се намазва с антибиотична паста (гранулин). При правилни действия раната зараства бързо.
След приложеното лечение на гълъба се предоставя вода и мека храна. Може да се предостави гранула, защото след прием на вода тя бързо става на кашо-образна маса.
възпаление на гушата (мека гуша)
Лекото повърхностно възпаление на лигавицата на гушата се нарича ''мека гуша'' (катар на гушата). Причината за това могат да бъдат от най-различен характер, на първо място може да се посочи : твърда храна, чужди тела (пръчици, клечки, метални предмети като карфици, пирончета, пърчета тел), отровни треви и вещества, храни които са заразени с гъбички и плесен, гранясали храни, храни нападнати от паразити и др. Много често ''меката гуша'' може да се предизвика от нарушения в режима на хранене, замърсяване на водата с бактерии и др. Възпаление на гушата може да се появи и при някои болести и авитаминози.
При меката гуша са характерни следните признаци : птиците нямат апетит, извиват врата си, по някога повръщат или изкарват чрез тръскане на главата през човката си течност която мирише на кисело. Главата увисва, птиците се удрямват и гледат да се държат на страна от ятото. Поради увеличения обем на клетките и възобновилото се просмукване стената при напипване е по-твърда. При пипане се усеща и мекота, това е в следствие на натрупалите се газове. При навеждане на птицата на с главата долу и при лек натиск от човката излиза течност с кисел мирис. Гълъбите изпитват силна жажда. Птиците бързо отслабват и ако не се вземат адекватни мерки, те се изтощават и умират.
Заболелите птици се затварят и се оставят да гладуват 1-2 дена, като винаги трябва да имат достъп до чиста и прясна вода. След това им се дава лесно-смилаема храна с добавяне на големи количества витамини.
Изпразването на гушата може да стане като птицата се поставя с главата на долу и леко се масажира гушата. Може да се направи и промивка на гушата за което са нужни следните неща : тънка и мека тръбичка (шлауфка) с дебилина 1-2 милиметра в диаметър, спринцовка, хладка вода или разтвори на калиев перманганат 0,5%, стипца 2-3%, хинозол 0,5%, борова вода и други.
Единия край на тръбичката се вкарва през устата на гълъба в гушата, на другия край се прикрепя спринцовката. Спринцовката се издига над главата и леко се вкарва хладката вода докато гушата се напълни. След това тръбичката се изважда внимателно и гълъба се навежда с главата на долу, а едновременно с това гушата се масажира и леко се притиска. Така направените действия спомагат за изпразване на цялото съдържание на гушата, тази манипулация се прави няколко пъти. На края се прави промивка с един от дезинфекционните разтвори.
На засегнатите птици може да се дават стипчиви средства като лимонов сок (една чаена лъжичка) или чай от мента. Към водата за пиене може да се прибави перманганат - 0,1 грам на 3 литра вода.
Няма коментари:
Публикуване на коментар