четвъртък, 8 октомври 2015 г.

Отравяния с торове и исектициди

Отравяния с торове и инсектициди





отравяне с минерални и азотни торове


 В модерното селско стопанство все по-често се използват торове за подсилване на почвата с цел по-високи добиви. С широко приложение се използват минералните торове, което е предпоставка за масови отравяния при всички видове селскостопански животни в това число и гълъбите. Използват се амониев, натриев, и калиев нитрат. Най-често използван е амониевата селитра (амониев нитрат)


 Отравянето се получава при изобилно наднормено торене на селскостопански култури с които изхранваме гълъбите си. При топло и сушаво време в тях се натрупват токсични съединения като нитрати, нитрити и оксалати. Отравянето се предизвиква след хранене на гълъбите с фураж от такива площи. Също така може да има замърсяване на водоизточниците с амониева селитра при разпръскването и на посевите (това е опасно за свободно-летящите гълъби). Също така фуража може да се замърси и в складовете за съхранение.


 Дозата на отравяне е 3-4 грама на килограм живо тегло.

  Клиничните признаци при отравяне са много характерни. Отравянето протича остро и хронично.

  •  При острото отравяне, което настъпва 10-15 часа след приемането на минералните торове се наблюдава остра диария. Гълъбите се движат не сигурно. Човката, очите и клепачите посиняват. Гълъбите дишат тежко с оворени човки от които изтича пяна. Кръвта става със кафяво-шоколадов цвят - това е най-характерния признак. 

  •   Хроничното отравяне се получава когато гълъбите приемат храна замърсена с нитрати дълго време в ниски дози. Клинически това отравяне протича като хипо или авитаминоза А, защото образуваните нитрити пречат за образуването на витамин А, а също така и го разрушават.



  Приетите нитрати от амониевата селитра в гушата на гълъба претърпява промяна и се превръщат в нитрити. Така получените нитрити се навлизат в кръвта и като силни окислители се свързват с хемоглобина и го превръщат в метхемоглобин. Така кислорода не може да се транспортира до тъканите, а от там и до органите и настъпва задушаване. Нитратите подтискат ензима каротиназа и по този начин каротина не може да се преобразува във витамин А, а от друга страна и го разрушават.


 Лекуването се осъществява с антидот (средство което се свързва и неутрализира дадена отрова). Може да се използва 2% метиленово синьо във водата. Също така може да се направи разтвор от глюкоза 0,5 мл. Може подкожно да се дава през 2-3 часа витамин C и витамин B, също така и препарата Хромосмон. В самото началото на отравянето може да се даде рибено масло по 1-2 мл.





отравяне с органо-фосфорни инсектициди



 Органо-фосфорните съединения се използват в съвременното селско стопанство за растителна защита. Някои от тях намират приложения във ветеринарната медицина против външни паразити и като средства за дезинфекция. Трябва да сме особено внимателни когато използваме препарати като : паратион, фонитион, вофотокс, алуган, хлорофост, неоцидол, карбофост, диазинон и др.

 Отравянето става най-често през устата и кожата след къпане на птиците за външни паразити. Това се получава след като гълъбите са пили вода от замърсени места и след къпане с повишена концентрация на разтвора.

 Признаците  на отравяне се появява след 20-30 минути до 2 часа от началото на поглъщане. Попаднали в организма инсектицидите подтискат активността на ензима холинестераза, който се сентезира в черния дроб. Наблюдава се диария, тежко дишане (задух) със силно извиване на шията и главата на горе, силно отделяне на слюнка, спазми. Гълъбите се залежават, губят способност да летят поради парализа. Последния стадий е смърт.  


 Лекуването е несигурно, тъй като отравянето протича много бързо. В самото начало може да се приложи препарати от групата М-холинолитиците : папеварин, атропин, обидоксим, токсогоним подкожно или мускулно по лекарско предписание. Може да се направи промивка на гушата  и да се приложи очистително с магнезиев сулфат.





   

Няма коментари:

Публикуване на коментар