четвъртък, 1 октомври 2015 г.

какво представлява заболяването туберкулоза по гълъбите и как да се справим с него

какво представлява заболяването туберкулоза по гълъбите и как да се справим него 



 Туберкулозата е хронична, инфекциозна болест по гълъбите. Често от нея заболяват кокошките и пуйките. Рядко боледуват патиците, а още по-рядко гъските и токачките. С причинителя на птичата туберкулоза могат да се заразят и други домашни животни, най-възприемчиви са свинете и питомните зайци, по-малко говедата, овцете и козите.  Причинява се от птича туберкулозна, мико - бактерия която много устойчива във външната среда. В почвата се запазват от три до седем месеца. При температура над 55 градуса по Целзий бактерията умира за 4 - 6 часа. 




 Източник на заразата са болните птици. Те отделят големи количества бактерии и заразяват околната среда чрез изпражненията си, така се заразяват и яйцата. Заразяването на птиците зависи много и при условията при които се отглеждат гълъбите. Заразяването става също и чрез храната и водата. 

  

 Туберкулозата е хронично заболяване - протича бавно и продължително. Инкубационния период е от 2 месеца до 1 година. Постепенно гълъбите изгубват апетит, отслабват, стават вяли, стават трудно подвижни. Появява се диария която не се лекува с лекарства. Наблюдават се изменения в ставите на краката и крилата. Появяват се кожни образования като рог, възелчета в устата и по езика. Кожата става жълтеникава. Носливостта намалява. Изчезват тлъстените и гръдния мускул атрофира и гълъбите много бързо губят от теглото си. В някои случаи се наблюдава опадване на оперението в кръгли участъци. 

 При аутопсия на заболели птици се забелязва увеличение на черния дроб и далака, които са осеяни с туберкули които в центъра си образуват некротични огнища. Те са големина от маково до просено зърно, а при сливане могат да станат и по-големи. Много често червата биват засегнати от същите изменения. Тимусната жлеза(служи за запазване на енергийния баланс в организма) също е увеличена и осеяна  с възли. Туберкулозни изменения се откриват още в костите, белите дробове, бъбриците, яйчниците, семенниците, яйцепровода и сърцето.


 Диагнозата се поставя от ветеринарен лекар въз основа на клинично изследване и аутопсия на умрели птици.

 Лекуването е не успешно поради това, че клиничните признаци на болестта се проявяват късно, когато са настъпили функционални и морфологични изменения с необратим характер във всички вътрешни органи. Препоръчва се един път месечно да се прилагат антибиотици, миркро и макро- елементи и витамини.




 При проява на болестта постепенно изтощените болни птици умират. Тъй като туберкулозата по птиците не се лекува при установяване на болестта се престъпва към унищожаване на птиците от ветеринарните власти. Помещението и инвентара се почистват редовно и неколкократно се дезинфекцират с едно от следните средства : разтвор от сода каустик 4% във вряла вода, разтвор на креолин (лизол) 5%, разтвор на формалин 10%, разтвор на хлорна вар 10%. От химичните съединения най- ефикасни са карболовата киселина и натриевата основа. След 6 месеца в помещението могат да се настанят за отглеждане здрави птици.       

Няма коментари:

Публикуване на коментар