Какво представлява заболяването токсоплазма по гълъбите и как да се справим с него
стадии на развитие на токсоплазмата |
Съществуват противоречиви данни относно устойчивостта на паразитите във външната среда. Общо взето различните форми на паразита са слабо устойчиви и в стомашен сок загиват само няколко минути. Циститите са значително по-устойчиви могат да преживеят повече от два месеца при температура от 4 градуса по Целзий.
Основните източници на болестта заразените птици. Доказано е, че към токсоплазмата са възприемчиви всички домашни бозайници и птици. Заразяването става най-често чрез поглъщане от гълъбите на цисти. Най-възможния начин е поглъщане спорулирали ооцисти, изхвърлени с фекалиите на котки които са заразени с паразитите. Главния биологичен приемник е на токсоплазмата си остава котката.
При естествено заразяване признаците на болестта у различни породи гълъби не са характерни. Експериментално инкубационния период е 24 дни. Първите признаци са угнетеност, намален апетит и увеличена жажда. Смъртни случаи са възможни от 20 до 60 дена след заразяването. Смъртността може да достигне до 100% В някои случаи може да се манежни движения опистотонус (гърч при който тялото се извива дъгообразно), а след третата седмица и парализа на крайниците, слабост, атаксия (трудно преглъщане при хранене, неволни тръпки по цялото тяло, двигателни затруднения и др.), загубване на рефлекса на клепачите и пълна апатия.
Пораженията са главно в централната нервна система - некрози в мозъка, зрителния нерв и ретината, В далака и черния дроб се установяват жълто-белезникави огнища, а в храносмилателните органи настъпва хеморагично възпалени (най-общо казано кървави възпаления).
Поради не типичното клинично проявление на заболяването, диагнозата може да бъде поставена само след лабораторно изследване за установяване на паразита.
Лечение не е разработено.
Препоръчват се мерки от общ характер - изолиране и унищожаване на болните птици и трупове, редовно почистване и дезинфекциране на помещенията и инвентара. Необходимо е да се елиминират двата главни източника на заразата - гризачите и особено крайния госто-приемник котките. За предпазване на животните в от заразяване с токсоплазма не се допускат котки до складове (в които фуража е в насипно състояние) и в района на гълъбарника. Често котките се изхождат в купчините от жито, просо и др. Изпражненията им трябва да се обезвреждат чрез изгаряне или заравяне. На котките не трябва да се дават за храна сурови органи от умрели животни, мъртво родени или новородени нежизнеспособни животни, както и плацента.
Няма коментари:
Публикуване на коментар