петък, 27 февруари 2015 г.

Кои са по важните външни паразити по птиците и каква борба да водим с тях ?

Кои са по важните външни паразити по птиците и каква борба да водим с тях ?

 По важните паразити по птиците са мекия кърлеж капуш (Aprac Persicus), кокошинката (Dermanisus Galine) и пухопероядите. Те се хранят с кръв, пух и нежни перца. Някои прекарват постоянно върху птиците (пухопероядите), други като ларви  до 4-10 дни капушите, а в останалите случаи като кокошинката нападат птиците предимно нощем. Външните паразити могат да нанесат загуби на гълъбовъдите. Те отнемат големи количества кръв, вкарват в тялото на птиците вещество което ги прави неспокойни, опаразитените птици слабеят, престават да снасят яйца или закържевяват. Често се наблюдава парализа на крайниците и анемия. При нападения от крастни кърлежи се наблюдава болестта ''варовити крака'' или ''пъпчиво тяло''. Дървениците също нанасят щети на гълъбовъдните стопанства. Освен това външните паразити пренасят много опасни причинители на болести по гълъбите и за това борбата с тях трябва да бъде постоянна.

 През деня кърлежите се укриват в цепнатините по местата за кацане, гнездата стените и други тъмни убежища, а през нощта излизат и нападат птиците за да смучат кръв. По някога отделни кърлежи могат да останат  и денем под крилата в гънките на кожата и от вътрешната страна на бедрата. Твърдите кърлежи и кокошинките се виждат с не въоръжено око в цепнатини в гълъбарника, което се прави най-лесно в ранните часове на сутринта, когато паразитите напускат тялото на птиците и търсят място да се скрият. Паразитите се откриват също и под хранилките и на дъното на гнездото.

 
мек кърлеж (капуш)
Кърлежите се разпространяват бързо, пренасянето им става чрез инвентара, при прегрупиране на птиците, чрез гледачите. Поради особености на паразитите борбата с тях е много трудна. Това  налага да се вземат предпазни мерки и да не се допускат в помещението на гълъбарниците. Птици които постъпват от други собственици, трябва да се преглеждат и при нужда да се обработват с антипаразитни средства. Необходимо е да се вземат мерки срещу врабчетата, гугутките и другите диви птици които са приносители на паразитите.


 
Птичи червен кърлеж (кокошинка)
 Птичия кърлеж (кокошинка) Dermanyssus gallinae е временен кръвосмучещ ектопаразит по гълъбите. Тялото му е с жълто-кафяв цвят, с удължена овална форма и е покрито с къси косъмчета. Краката са добре развити. На предния край на тялото е разположен хоботът, с който кърлежите смучат кръв. След насмукване с кръв, тялото им се увеличава до два пъти. Цвета на кокошинките става по-тъмен и по-червен когато са препълнени с кръв. Те са приносители на болести като салмонелоза, инфлуенца, спирохетоза.  


петък, 20 февруари 2015 г.

Авитаминоза H и авитаминоза D при гълъбите и как да ги лекуваме ?

Авитаминоза H и авитаминоза D при гълъбите и как да ги лекуваме ?


Авитаминоза H

 Витамин H е водоразтворим. Той участвува в обмяната на мазнините и нервно-трофични процеси (най-общо казано захранването на нервната система с вещества). В организма най-често се приемат с храната, а друга част се синтезира от микрофлората на червата. Необходим е за увеличаване на люпимостта и за развитието на птичия ембрион.

  Чистата авитаминоза H при гълъбите се среща много рядко. Наблюдава се при третиране на гълъбите със сулфонамиди и антикокцидиозни средства.
.
  Кожата става груба, развива се дерматит и некроза, а по- късно отичане на клепачите и корици в ъгълчетата на устата. Недостига на манган е характерен признак при този тип авитаминоза.

  Лекуването се извършва с ветеринарни препарати Murnil,  Vit B complex


гранула за гълъби обогатена със соев шрот
Соята или соевия шрот имат високо съдържание на целулоза, лецетин, омега-3 мастни киселини. В състава на соята влизат витамините A, C, E, H, B6, B9, B12 и много минерали. Протеините в соята са толкова много, че с право е наречена месото за вегетарианци.











Авитаминоза D 

 Витамин D е мастноразтворим. Взема активно участие в калциево-фосфорния обмен в птичия организъм. Балансира и поддържа съотношението на калциевите и фосфорните соли в организма. Усвояването на калция от храната и отлагането му в костната система. При недостиг на витамин D3 при малките гълъбчета се явява рахит, а при възрастните остеомелация (неравномерно минерализиране на костите). Витамин D може да се образува в кожата, под въздействието на слънчевите лъчи. Витамин D се съдържа най-много в черния дроб и рибеното масло.

  Гълъбите са анемични, липса на апетит, изоставяне в растежа, не достатъчно развитие на перата, слабост в крайниците, изкривяване на краката X (хикс) или О-образно, постоянно залежаване. Костите са меки и се поддават лесно на изкривяване и огъване. Характерна черта на рахита у младите гълъбчета е отпуснатите крила, изкривяване на гръдната кост под формата на S . Трудно се изправят и ходят с разкрачени крака.

  При възрастните гълъби се наблюдава размекване на костите, разширяване на гръдните кости, удебеляване на ребрата, снасяне на яйца с меки черупка или без такава. Наблюдава се изкривяване на човката.

петък, 13 февруари 2015 г.

Авитаминоза E, авитаминоза K и как се лекува ?

Авитаминоза E, авитаминоза K и как се лекува ?

Авитаминоза E

 Витамин E  (токоферол) е мастноразтворим. Той участва в обмяната на белтъчините, като усилва синтеза на комплекс от белтъци с нуклиинова киселина, по който начин спомага за усвояването на белтъчините. Поради тази причина витамин Е усилва растежа, има тясна връзка със селена и сяросъдържащи аминокиселини. Основното му свойство е да действа като антиоксидант. Липсата му води до дистрофия на мускулите. Токоферолите предпазват витамин А от окисляване и разрушаване и така се усвоява по добре. Под влияние на въздуха витамин Е загубва качествата си на такъв и придобива качествата на витамин K.

  Витамин Е е в тясна връзка с половите жлези. При недостиг настъпват нарушения водещи до стерилитет.

  Болестта се причинява от липса на витамин Е в храната на гълъбите, но се проявява и тогава когато в нея има вещества които лесно го разрушават. Такива вещества се образуват при гранясване на фуражите. Ето защо е важно да даваме на гълъбите само качествени семена които да не са замръзнали, гранясали, влажни или прашни.

петък, 6 февруари 2015 г.

Авитаминоза B6, авитаминоза B10,11, авитаминоза B12 при гълъбите и средства за лечение

Авитаминоза B6, Авитаминоза B10,11, Авитаминоза B12 при гълъбите и средства за лечение.

Авитаминоза B6

 Витамин B6 (пиридоксин, пиридоксал, пиридоксамин) е водоразтворим. Той участвува в обмяната на редица аминокиселини, в метаболизма на азота и сярата. Също така участва в обмяната на мазнините. В създаването  на костния мозък (левкопоеза и еритропоеза). Участва още в изграждането на нервната система и кожата. Подпомага изграждането на калциево-фосфатния комплекс, като стимулира витамин D. Авитаминоза от типа B6 се дължи най-често на липсата не само на витамин B6, а на няколко витамина (поливитаминоза).

  Птиците отслабват, апетита изчезва, растежа спира, настъпва анемия, носливостта и люпимостта намаляват. Поразява се нервната система - възбуди и спазми.

  Лечението се осъществява чрез препаратите BenadonVit. B complex, Vitasol, Hexabion на ампули или таблетки. Лечението продължава 3-5 дена.

  Пшеницата е богата на B6, а също така и дрождите, царевицата, слънчогледа.

Авитаминоза B10,11 (фолиева киселина)

  Витамин B10 има участие в създаването на червени кръвни телца и образуването на костния мозък. Има антитоксичен ефект при отравяния. Подсилва действието на витамин B12. Участва в обмяната на аминокиселините.

  Заболяването се проявява при хранене на гълъбите с бедни на витамини B10,11 храни (царевица), при ограничаването или лишаване на птиците от зелени растения. След прилагане на лекарства (антибиотици) продължително време може да се създадат условия за авитаминоза B10. При стомашно чревни заболявания, паразитози.

  Птиците слабеят, отказват храна. Появява се диария. При подрастващите гълъбчета се наблюдава промени в перата (назъбване, извитост, имат разрошен вид), по някога се стига до опадане на перушината. Увеличават се червените кръвни клетки (макроцитарна хиперхромна анемия), парализа на шията и слабост на крайниците.

  Лекуването се осъществява с лекарствени препарати като Folicidin, Grydytol, Cytofol и други от групата B complex по лекарско предписание.

    Граха, лещата, боба са с високо съдържание на фолиева киселина.

 Авитаминоза B12

  Витамин B12 поощрява растежа и възбужда кръвообразуването, като усилва образуването на червени кръвни клетки. Участва в обмяната на белтъчините, въглехидратите и мазнините. Участва в обмяната на нуклеиновите киселини. Спомага за изграждането на нервните клетки в организма на гълъбите.

При гълъбите с авитаминоза B12 се наблюдава анемия, атрофия на мускулите, умиране на ембрионите, младите гълъбчета са с лошо оперение и не са жизнени.

 Лекуването се осъществява с лекарствени средства, като : Rububitan, Cytobion, Grytol, Biovit-40, Biovit-80. 

 
Ечемик
Ечемика е богат на ценни витамини като B1, B2, B3, B6, B9. От минералите  в най-големи количества съдържа - магнезий, фосфор, калий и цинк. Ечемика е богат на аминокиселини най-вече на лизин и фолиева киселина. 

вторник, 3 февруари 2015 г.

Белите старазагорски летци взеха патент. Гълъбари с медали.

Белите старозагорски летци взеха патент. Гълъбари с медали.

Старозагорският бял високолетящ гълъб получи официален документ за уникалност от патентното ведомство. Комисия се произнесе с издаването на сертификат за нова порода животни под номер 11 050. Това съобщи Красимир Велев, председател на сдружение „Ески Зара 2010″ (Виж новия брой на вестник „Национална бизнес поща“).
През уикенда членове на сдружението представиха документа пред приятели и гости.  Мария Боева, директор на Регионалната дирекция по селекция и репродукция, поздрави гълъбарите и им пожела скоро да създадат и своя развъдна организация.
Белият старозагорски високолетящ гълъб е снежнобял, носи крилата си под опашката. Опашката му е с 16 до 24 пера, човката му е естествено продължение на главата, къса до средна, клепачът – бял, окото – маслинено. Може да хвърчи от 4 до 8 часа кръгово над населено място или гълъбарника си на невидима височина. Млад гълъб на Велев през 2014 г. взе първо място с полет в небето, засечен от комисия, в продължение на 8 часа.
Сдружение „Ески Зара 2010″ награди свои членове, показали най-високи резултати през миналата година. Медали и купи получиха Диан Зафиров, Виктор Нилов, Марин Гайтанджиев, Милен Йорданов, Радостин Митев, Красимир Велев, Мартин Велев, Асен Илиев .NBP.bg, Дима ТОНЕВА