Какво представляват пухопероядите и каква борба трябва да водим срещу тях ?
Пухопероядите живеят в помещенията заедно с нашите гълъби. Те паразитират върху нашите любимци хранят се с пера и пух. Освен това те пренасят болествотворни микроорганизми. Те са причина за проява на заболявания като '' варовити крака'' и ''пъпчиво тяло''.
![]() |
Пухоперояд |
Развитието на малофагите (пухпероядите) протича върху тялото на гълъбите. Женските снасят яйца, които се прикрепват със специален секрет към перата, пуха или кожата. Яйцата са овални с бял цвят. След 5-12 дни се излюпват ларви, които след 12-16 дни се превръщат в полово зрели насекоми. Извън тялото на гълъбите те могат да живеят до 8 дни. Паразитите се хранят с пера и пърхута от мъртва кожа. Тяхното разнообразие е голямо над 20 вида.
На една птица може да паразитират малофаги от няколко вида, които обитават определени участъци на тялото. Най-масово те се намират под крилата, опашката, гушата, особено на подрастващите гълъбчета. Пухопероядита са много подвижни, те непрекъснато сменят местата си върху тялото на гълъбите и с движението си дразнят кожата. Птиците изпитват сърбеж и постояно ровят с човка перата си и често ''потропват'' с крака. В перата се появяват малки дупчици, а след това перата остават разрошени. В хода на болестта гълъбите губят апетит и не могат да спят спокойно нощем. Това води до намаляване на имунитета на птиците (особено на младите) които стават нестабилни към различни заболявания. При масивни нападения на паразитите се развиват кожни заболявания, явяват се оголени места по тялото. Около младите пера се наблюдава струпване на голям брой паразити. При някои видове ларвите са излюпват още след 4 до 10 дена след снсянето на яйцата. Всеки стадий на ларвата завършва в рамките на 3 до 12 дена. Възрастните живеят около един месец, женските снасят от 20 до 100 яйца върхо мъха или перата на птиците. Трябва да имаме това е предвид и борбата с тези паразити трябва да е системна и методична.
Пера нападнати от пухоперояди |
Лекуват се чрез прилагане на инсектицидни средства под формата на разтвори, емулсии или аерозоли. Поради това, че яйцата им са устойчиви към препаратите, за пълното им унищожаване на паразитите птиците трябва да се обработват двукратно в интервал от 10-15 дни с хлорофос, негувон, севин, купекс и др. От 10-15 години във ветеринарните аптеки се предлагат пудри които са тествани специално за птици против външни паразити. Правят се няколко последователни обработки в интервал 25-30 дни. Има и препарати като avismektin(doramectin) който се накапват директно върху кожата на гълъбите на врата или в областта на трътката (пухопероядите снасят яйцата си в основата на трътката). Ектопаразитите се третират чрез употребата на чеви-трен и инс 15. Тренирането се повтаря за да се унищожат и следващите поколения на паразитите. Хранилките и поилките се измиват с гореща вода.
Многог добър резултат дава и препарата Пандекс (Pandex) който се накапва върху кожата в областа на шията и трътката по 2-3 капки. Този препарат който е с активна съставка Ивермектин (Ivermektin) предпазва гълъбите около 3-4 месеца.Тази метод може да се прилага два-три пъти в годината.
Също така на пазара се предлагат и пудри като Хюнигер например за външно обезпаразитяване които са с натурални съставки. Те са много подходящи за дезинфекция на местата за гнездене защото не са токсични за птиците и не са отровни при поглъщане. Имат много бърз ефект и са лесни за употреба. Не се развива резистентност на паразитите към пудрата и е тя е приложима в гълъбарника волиерата и другите общи части на гълъбарника. Най-лесно е пудрата да се разпространва със специална за това прашилка. Също така може да се направи разтвор от 55 грама на два литра вода. Желателно е да се носи маска при третиране за да не се вдишва пудрата която е във вид на фин прах.
За профилактика може да се постави сандъче с пепел и сяра или да се къпят в чай от лайка, перата могат да се натриват със сух пелин. Може да се направят солни бани за гълъбите ни, които да ги предпазват от заразяване с пухоперояди.
За да се предпазят птиците от нападение на пухоперояди важно условие е да има достатъчно пространство за нашите птици, да се избягва отглеждането им в тесни помещения. Да се поддържа ниво на хигиена, да се предотврати източника на влага и мухал в гълъбарниците. Може да се поставят чанти с лавандула, лайка или сухи листа и кора от бреза в близост до кацалките и местата за гнездене. Може да се използват дръжки от листата на тютюн за материал за построяване на гнездата. Трябва да се ограничи контакта на гълъбите с диви или свободно летящи птици.
Няма коментари:
Публикуване на коментар