четвъртък, 25 декември 2014 г.

Порода и структура на породата

Порода и структура на породата


 При всички видове домашни животни, включително и гълъбите, съществуват отделни групи, които се отличават по своите биологични особености и стопански качества. Тези групи животни се наричат породи. Породата е голяма група домашни животни в рамките на даден вид, които имат общ произход, сходни биологични признаци, сходни изисквания към условията на живот и устойчиво предават своите качества на потомството си и при създаването и е вложена човешка намеса. 


Скален гълъб
Гълъбите от дадена порода, въпреки общия им произход не са съвършено еднакви, а само сходни по между си. В повечето случаи обаче те притежават специфични особености които ги обединяват по между им и ги различава от гълъбите от другите породи. Тези качества се поддържат и развиват от гълъбовъдите чрез правилно отглеждане. При подходящ отбор и подбор при чистопородно развъждане, качествата на гълъбите се запазват и предават на поколението си дори при кръстосване. Селекционерите трябва да се стремят да укрепят и развият ценните качества на всяка порода. Породата трябва да е достатъчно голяма по обем за да може да се развъжда самостоятелно в чисто състояние без допускане родствено развъждане и кръстосване.

Старозагорски арап
Старозагорски сяр
 Породата се отличава с известна пластичност тя постоянно се изменя във времето с цел да се усъвършенстват и затвърждават цените качества. В зависимост от използваните методи на селекция и степента подобряване породите се делят на примитивни (аборигенни), културни и преходни.

  • Примитивните породи в повечето случаи са създадени чрез несъзнателен отбор.Такива са старите породи които са предшественици на съвременните породи гълъби отглеждани преди повече от 300 години.
  • Културните породи са продукт на продължителна и целенасочена селекция с цел затвърждаване на ценните качества(красив екстериор,добри летателни способности,отлична ориентация 
  • Преходни породи-заемат междинно положение между примитивните и културните породи.Тези породи са продукт на интензивна селекция,но техните представители на са достатъчно еднотипни.Чрез селекцията се затвърждават цените качества за гълъбовъда и отстраняване на не желаните.
  • Всяка порода има своя структура ,която се изменя в зависимост от етапите на работа с нея. Тя включва следните елементи:
  • Породна група - има всички особености на породата, но няма достатъчно брой гълъби и не е достатъчно обединена и  заздравена (консолидирана). Тя е първоначалното звено на работа по създаване на новата порода.
  • Отродие - относително самостоятелна група, която която се обособила на определена територия под влияние на определени условия. Отродията се формират при многобройните и широко разпространените породи с богат генетичен фонд.
  • Линия - е група от мъжки птици, които са потомци на един мъжки родоначалник.
  • Фамилия - група от женски гълъби от дадена родоначалничка 
  • Развъдна линия включва достатъчен брой потомци на мъжкия родоначалник, които са сходни с него по тип и продуктивност
  • Развъдна фамилия - аналогично на развъдната линия само, че родоначалника е женска        
 Елементите на породната структура са характери за повечето породи гълъби. Породите трябва да се поддържат с еднородна външност и качества. В потомството на гълъбите от една и съща порода трябва да се затвърждават и развиват цените качествата на родителите им, които ги отличават от гълъбите от същия вид.



Няма коментари:

Публикуване на коментар