четвъртък, 1 януари 2015 г.

Отбор, подбор и методи на развъждане.


Отбор, подбор и методи на подбор.


   Еволюционния процес на живите организми в природата се осъществяват под влияние на естествения  отбор, в домашни условия хората избират и оставят за разплод онези птици, които представляват определени полезни качества.

  Отбора е изборът на на най-жизнените и най-добре развитите птици и отстраняване на на недоразвити и нежизнеспособни птици.

  В личните стопанства основно се използва отбора за да се осигури отглеждането на най-добрите птици, а когато се извършва собствено възпроизводство на собствени ята се прилага и подбора.

  Първия отбор по външен вид при всички видове гълъби се извършва още първия ден. Оставят се за отглеждане само жизнените и без телесни недостатъци гълъбчета. Следи се растежа им и при нужда се отстраняват ония от тях, които изоставят в развитието си. При младите птици, предназначени да се оставят за разплод, от които ще се възпроизвеждат ятата се прави втори отбор по общо развитие и телесно състояние.

Старазагорски бял
Старазагорски бял



 Провеждания от човека подбор се нарича изкуствен.Той се базира на наследствеността и изменчивостта на живите организми. Човека си служи с отбора като не допуска за разплод ниско продуктивни  птици със сериозни екстериорни и интериорни недостатъци. Това е процес при който се избират за разплод птици от най-подходящия и желан тип и се отстраняват тези, които не задоволяват нашите изисквания.По такъв начин те несъзнателно извършват подобрителна дейност на ятата.При методичния отбор хората си поставят за цел да създадат птици с точно определени качества и да ги затвърдят. В този смисъл те оставят за разплод такива индивиди, които притежават дори незначителни изменения в желаната посока и бракуват всички останали. Избраните птици се развъждат чистопородно, като им се предоставят добри условия за съществуване.

Старазагорски бял
Старазагорски бял



 За развитието на дадени качества при гълъбите за спорт се прибягва до специални тренировки и упражнения. Методичния отбор е висша степен на изкуствения отбор. С негова помощ се създават много нови линии и породи.

  От гледна точка на подхода отборът е масов и индивидуален.

  Масовия отбор се извършва по фенотип (външни белези), без да се прави индивидуална преценка на птиците по произход и потомство. Този подход е добър за възстановяване на породи и линии, които са с ограничен генетичен фонд. Отстраняване от разплод на птици с ниска продуктивност осигурява подобряване на ятото. 


  Индивидуален отбор се базира както на оценка по екстериор и собствена продуктивност, така и въз основа на преценка по произход и качество на потомството. Ефективността на този отбор е висока.

  Най-важните условия, от които зависи успеха на отбора са следните

  • Генетичната обусловеност и специфика на признака. Ако признака има сравнително ''проста '' генетична обусловеност без сложно взаимодействия, ефекта на от отбора се постига много по бързо и обратно.
  • Броят на гълъбите от породата или линията за селекция. При по-големи популации възможността за правилна организация на отбора са по големи.
  • Броя на селекционните признаци. Обикновено птиците се усъвършенстват по комплекс от признаци, това налага да се провежда независим отбор с оптимален брой признаци. При провеждане на селекцията по един, след това по друг, ефекта се постига по бързо.
  • Нивото на хранене и отглеждане. Всички гълъби трябва да бъдат поставени при оптимални условия на хранене и отглеждане.
  • Умението на гълъбовъда. Това зависи от теоретическата и практическата подготовка на селекционера. При необходимост може да се ползват знанията на специалист генетика и селекция на животните - зооинженери.
  Обикновено най-напред се прави оценка на гълъбите (по екстериор и произход) след това се извършва отбор  и на края  се прави подбор на чифтове. Тази последователност на развъждане се повтаря във всяко следващо поколение. Резултата от подбора зависи от умението на гълъбовъда да съчетава правилно в потомството качества, които са ценни, наблюдавани в родителите. Трябва да се търсят най-сполучливите съчетания които отговарят на поставените от гълъбовъда цели.

  При подбора трябва да се има в предвид и възрастта на птиците. Доказано е, че много младите и много старите птици дават поколение с не много добро качество. Най-доброто потомство дават гълъбите на възраст между 2-7 години. Друго важно условие е никога да не се съешават гълъби със сходни или еднакви недостатъци, защото това води до тяхното затвърждаване.

  Подбор, е съешаването на определена мъжка птица с подбрана женска птица с цел в потомството да се получат по добри и с по-висока продуктивност птици. Подбора се осъществява въз основа на данните от отбора.

  В гълъбовъдството  се прилага индивидуален подбор, той се дели на еднороден и разнороден.   При еднородния се съешават птици от една и съща порода с еднакви или сходни качества. Крайната форма на еднородния подбор е родствения подбор, при който се съешават гълъби с различна степен на родство.

  При разнородния подбор се съешават гълъби, които се различават по между си. В зависимост от степента на различията между съешаваните индивиди, разнородния подбор бива вътрешнопороден (гълъби от една порода, различаващи се по определени качества), междупороден (кръстосване на гълъби от различни породи) и междувидов (кръстосване на близки видове родове и т.н.).

 Окончателния отбор (по външен вид) на младите птици се извършва на шест месечна възраст. Оставят се отглеждане само добре израснали и развити птици в зависимост от изискванията на дадена порода при услови, че ще се извършва собствено възпроизводство на ятото.

  На шест месечна възраст младия гълъб трябва да има добър външен вид, добро здраве и добре развито тяло. Младите гълъби са хармонично развити и имат лъскаво и плътно оперение след смяна на ''бебешката'' перушина. Млади те мъжки гълъби трябва да бъдат енергични и активни, но не трябва да са агресивни.

  Селекцията на домашния гълъб е започнала още в древността, извършва се и сега и ще продължи и за в бъдеще. Това е сложен и дълъг процес, в който участват много хора и не винаги резултатите, които се постигат са това което се очаква. Но това не трябва да ни спира да подобряваме и усъвършенстваме  нашите любимци. Не трябва да се притесняваме да търсим опита на гълъбовъди, които имат повече практически опит и тесни познания в генетиката на животновъдството.



Няма коментари:

Публикуване на коментар