Отбор, подбор и методи на подбор.
Еволюционния процес на живите организми в природата се осъществяват под влияние на естествения отбор, в домашни условия хората избират и оставят за разплод онези птици, които представляват определени полезни качества.
Отбора е изборът на на най-жизнените и най-добре развитите птици и отстраняване на на недоразвити и нежизнеспособни птици.
В личните стопанства основно се използва отбора за да се осигури отглеждането на най-добрите птици, а когато се извършва собствено възпроизводство на собствени ята се прилага и подбора.
Първия отбор по външен вид при всички видове гълъби се извършва още първия ден. Оставят се за отглеждане само жизнените и без телесни недостатъци гълъбчета. Следи се растежа им и при нужда се отстраняват ония от тях, които изоставят в развитието си. При младите птици, предназначени да се оставят за разплод, от които ще се възпроизвеждат ятата се прави втори отбор по общо развитие и телесно състояние.
Старазагорски бял |
Старазагорски бял |
Старазагорски бял |
За развитието на дадени качества при гълъбите за спорт се прибягва до специални тренировки и упражнения. Методичния отбор е висша степен на изкуствения отбор. С негова помощ се създават много нови линии и породи.
От гледна точка на подхода отборът е масов и индивидуален.
Масовия отбор се извършва по фенотип (външни белези), без да се прави индивидуална преценка на птиците по произход и потомство. Този подход е добър за възстановяване на породи и линии, които са с ограничен генетичен фонд. Отстраняване от разплод на птици с ниска продуктивност осигурява подобряване на ятото.
Индивидуален отбор се базира както на оценка по екстериор и собствена продуктивност, така и въз основа на преценка по произход и качество на потомството. Ефективността на този отбор е висока.
Най-важните условия, от които зависи успеха на отбора са следните
- Генетичната обусловеност и специфика на признака. Ако признака има сравнително ''проста '' генетична обусловеност без сложно взаимодействия, ефекта на от отбора се постига много по бързо и обратно.
- Броят на гълъбите от породата или линията за селекция. При по-големи популации възможността за правилна организация на отбора са по големи.
- Броя на селекционните признаци. Обикновено птиците се усъвършенстват по комплекс от признаци, това налага да се провежда независим отбор с оптимален брой признаци. При провеждане на селекцията по един, след това по друг, ефекта се постига по бързо.
- Нивото на хранене и отглеждане. Всички гълъби трябва да бъдат поставени при оптимални условия на хранене и отглеждане.
- Умението на гълъбовъда. Това зависи от теоретическата и практическата подготовка на селекционера. При необходимост може да се ползват знанията на специалист генетика и селекция на животните - зооинженери.
Обикновено най-напред се прави оценка на гълъбите (по екстериор и произход) след това се извършва отбор и на края се прави подбор на чифтове. Тази последователност на развъждане се повтаря във всяко следващо поколение. Резултата от подбора зависи от умението на гълъбовъда да съчетава правилно в потомството качества, които са ценни, наблюдавани в родителите. Трябва да се търсят най-сполучливите съчетания които отговарят на поставените от гълъбовъда цели.
При подбора трябва да се има в предвид и възрастта на птиците. Доказано е, че много младите и много старите птици дават поколение с не много добро качество. Най-доброто потомство дават гълъбите на възраст между 2-7 години. Друго важно условие е никога да не се съешават гълъби със сходни или еднакви недостатъци, защото това води до тяхното затвърждаване.
Подбор, е съешаването на определена мъжка птица с подбрана женска птица с цел в потомството да се получат по добри и с по-висока продуктивност птици. Подбора се осъществява въз основа на данните от отбора.
В гълъбовъдството се прилага индивидуален подбор, той се дели на еднороден и разнороден. При еднородния се съешават птици от една и съща порода с еднакви или сходни качества. Крайната форма на еднородния подбор е родствения подбор, при който се съешават гълъби с различна степен на родство.
При разнородния подбор се съешават гълъби, които се различават по между си. В зависимост от степента на различията между съешаваните индивиди, разнородния подбор бива вътрешнопороден (гълъби от една порода, различаващи се по определени качества), междупороден (кръстосване на гълъби от различни породи) и междувидов (кръстосване на близки видове родове и т.н.).
Окончателния отбор (по външен вид) на младите птици се извършва на шест месечна възраст. Оставят се отглеждане само добре израснали и развити птици в зависимост от изискванията на дадена порода при услови, че ще се извършва собствено възпроизводство на ятото.
На шест месечна възраст младия гълъб трябва да има добър външен вид, добро здраве и добре развито тяло. Младите гълъби са хармонично развити и имат лъскаво и плътно оперение след смяна на ''бебешката'' перушина. Млади те мъжки гълъби трябва да бъдат енергични и активни, но не трябва да са агресивни.
Селекцията на домашния гълъб е започнала още в древността, извършва се и сега и ще продължи и за в бъдеще. Това е сложен и дълъг процес, в който участват много хора и не винаги резултатите, които се постигат са това което се очаква. Но това не трябва да ни спира да подобряваме и усъвършенстваме нашите любимци. Не трябва да се притесняваме да търсим опита на гълъбовъди, които имат повече практически опит и тесни познания в генетиката на животновъдството.
Няма коментари:
Публикуване на коментар