БЕЗПЛОДИЕ ПРИ ГЪЛЪБИТЕ И ОСНОВНИ МЕРОПРИЯТИЯ ЗА БОРБА С НЕГО
Безплодието при гълъбите представлява нарушаване на способността за размножаване. Причините за това може да да бъдат разделени най-общо на три групи.
Безплодие, дължащо се наследствени фактори. към тях се отнасят изменение хромозомите и гените в половите клетки. Освен това причината за безплодие наследственообусловената не съвместимост между яйцеклетката и сперматозоида след оплождането.
Безплодието, дължащо се на факторите на средата. Особено голямо влияние върху размножителните функции на гълъбите оказват условията на хранене и гледане. Към тази група фактори се отнасят и влиянието на различни микроорганизми, климатични условия.
В зависимост от формата на проявление, безплодието се дели по следния начин :
Първично безплодие. Наблюдава се при семейства гълъби,
които след настъпване на полова зрелост не са снасяли и мътели.
които след настъпване на полова зрелост не са снасяли и мътели.
Вторично безплодие, настъпва след няколко нормални мътила, в следствие на някое заболяване.
Временно безплодие, настъпва само за определено време и след отстраняване на причините, способностите за разплод на гълъбите се възстановява.
Постоянно безплодие, предизвиква се от необратими изменения в половата функция на женските и мъжките птици, поради което е не лечимо . Нарича се стерилитет (безплодие).
Основните мероприятия за борба с безплодието при гълъбите най-общо се изразяват в следното :
- оптимално хранене със смески, осигуряващи всички необходими хранителни вещества.
- гълъбите да се отглеждат в подходящи условия. Въпросът за хигиенните условия на помещенията е свързано не само със здравето на птиците, но и с възможността на гълъбите да се размножават.
- При безплодие в дадено семейство гълъби трябва да се установи причината дали е в мъжкия или женския гълъб. За тази цел членовете на семейството трябва да бъдат съешени с други гълъби, за които се знае със сигурност, че имат нормални способности за възпроизвеждане.
- при временно безплодие , причинено от заболяване, да се търси помощ на компетентен ветеринарен специалист за лечението и отстраняването му.
По време на периода на линеене (когато гълъбите сменят перата си) често женските гълъби спират да снасят или снесените яйца не са оплодени, това не трябва да е повод за тревога. След приключване на линеенето гълъбите се връщат в ритъм и са готови пак за размножаване, това е удобно за гълъбовъди които имат топли гълъбарници и могат да '' вадят'' поколение и през зимата.
Няма коментари:
Публикуване на коментар