Цветове и техните разновидности. Описание - част втора
Разреждане (dulition) d
На разстояние от кафявия лукос се намира друг пигмент който води до промяна както на размера така и на броя на гранулите които образуват пигмента до около една трета. Най-общо казано гълъбите които имат тази мутация на гена произвеждат по-малко количество пигмент. Тази промяня се нарича разреждане (dilution) и се отбелязва с d. Това е рецесивен ген и е свързан с пола и в пресъствие на нормалния (интензивен) ген е напълно скрит.
При гълъби с цвят рецесивно червено. В ляво е гълъба с нормален (интензивен цвят) в дясно птица с мутация разреждане |
Мъжките гълъби имат две хромозоми и син мъжки пренасящ разреждане върху една хромозома изглежда нормално (+//d). За да може мъжкия да покаже разреждане той трябва да е хомозиготен за този рецесивен ген (d//d). При женските както знаем има само една хромозома свързана с пола и ако разреждане съществува не може да има друга алтернатива (d/#) представлява разредена женска и това означава, че женските са фенотипно такива каквито са и по генотип. От това можем да заключим, че има по-голям брой разредени женски в сравнениие с мъжките.
Ефекта на разреждане е копие което се възпроизвежда в полутон от оригиналното оцветяване. Типичното синьо с черна лента (blue bar) се превръща в истинско сребро, разреждането на пепеляво-червено проверка (ash-red checker) дава пепел-жълта проверка (ash-yellow checker), а в комбинация с кафяво произвежда каки (khaki) или драб (drab).
Разреждането е друга възможност на нормалното (интензивено) оцветяване и допринася значително за разнообразието и красотата на домашните гълъби. Разредения кафяв цвят произвежда цвета който в гълъбовъдството се нарича Хаки. При синьо-черните се получава цвят известен като сребърен дюн който изглежда като кафяв и често се бърка. При пепелно-червено и рецесивно червено се получава жълт цвят.
Има и гълъби които показват екстремно разреждане което се отбелязва с (extreme dilute) d ex, при тази мутация оригиналния цвят е почти невъзможно да се определи. Гълъбите от див тип (синьо с черен бар) се преобразува на лимонено-кремав цвят с по-тъмни жълти ленти, поради това някой я наричат лимон. Малките гълъбчета ще са с розови очи след като се излюпят и след шест седмици ще преминат в фалшива перла.
Трябва да се отбележи, че за мъжки гълъб който можем да наречем разреден трябва да е хомозиготен за разреждане.
Избледняване (pale) dp
В момента когато нормалния ген (интензивен) мутира за да се получи разреждане и в следващия момент се променя пак за да произведе друга алтернатива която да използва пространството която му осигурява половата хромозома се получава избледняване. Тази нова промяна също е рецесивна към дивия тип и води до междинен тип между интензивен и разреждане. Избледняване е сравнително рядък ген с малко примери в гълъбовъдството. Експресията на този тип се забелязва трудно особенно при гълъбите от див тип (синьо-черно). Тук в тази мутация цвета избледнява една четвърт.
Можем да направим извод, че тези рецесивни мутации при мъжките може да имат всяка комбинация от двата разредителни гена. Женскте ще могат да имат само една от алтернативите на половата си хромозома. Всички женски ще са или интензивни или разредени или избледнели.
Гълъбчетата от тези мутации се излюпват с много малко мъх (самите власинки са по-къси) и изглеждат все едно, че са голи.
Редуциране, намаляване (reduced) r
Намаляването е свързана с пола рецесивна мутация открита е от Карл Грейфе. Тя представлява промяна на нормалното място в близост до местоположението на гена за разреждане. За разлика от разреждането където пигмента се намаля наполовина тук то е намален с една четвърт. За тази мутация се знае много малко, тя има променлив ефект на разреждане и създава множество пастелни, розови оцветявания най вече по шиите на птиците или така наречения buff цвят кото е бежов (жълтеникаво-кафяв). При тези птици се наблюдава промяна на цвета при всяка смяна на перата и е нужно време за да се прояви истинския цвят (3-4 смени)
Тук трябва да споменем, че птици от този тип имат някои проблеми в наследствеността, като например снасянето от женските на яйца с лошо качество които могат да повлияят на излюпването.
Ако се чифтосат
мъжки носител на редуциран ген с редуцирана женска всички млади птици от поколението ще бъдат редуцирани
цветен мъжки (всякакъв цвят) с редуцирана женска то тогава всички млади мъжки ще са с редуцирано (намалено) оцветяване, всички женски ще са с цвета на бащата и ще носят ген намаляне (редуциране)
редуциран мъжки с всякаква цветна женска всички женски ще са с редуцирани и всички мъжки ще са с намалени цветове
Няма коментари:
Публикуване на коментар