четвъртък, 9 юли 2020 г.

Див гълъб - Columbia Livia (описание) и някои зависимости при предаването на цветовете



Див гълъб - Columba Livia (описание) и някои зависимости при предаването на цветовете


част първа




 Произхода на домашния гълъб ще играе значителна роля в обеснението на някои наши статии. Вече знаем, че домашния гълъб произхожда от скалния Columba Livia и ще го приемем като еталон за сравнение и обяснение. Columba Livia e сравнително разпространен вид, Той е среден по размер със сиво-син цвят, на крилете си има две тъмни ленти в черен или тъмно син цвят.


Columba livla Описание - Възрастен мъжки гълъб. Глава е в тъмно-сив цвят който се прелива в тила и шията. Горната част на гърдите също са оцветени тъмно сиво. Тези части имат отблясъци оцветени блестящ метален лилав и зелен цвят. Гърбът е в пепеляво-сиво което постепенно избледннява до бяло на долната част на гърба педи опашата, на капулата се оразува бяла ивица. Опашката е тъмно сива като врата и гърдите с широка черна лента в края, оставяйки само тесен краен връх на сивото. Крилото и най-вътрешните вторични части са сиви, със същия нюанс като гърба, с две широки черни ленти на щита. Перата са добре прилепнали и се застъпват плътно. Корема е в светло-сиво. Цвят на меките части над краката също е бледо сиво. Краката са червени не оперени. Очите са с оранжево-червен цвят.

Женската е в разцветка като мъжкия, но е по-дребна, с по-бледи цветове особенно на крилете и опашката. Черните ленти на крилата не са толкова изразителни.


Правим това описание за да можем да имаме база за сравнение когато разглеждаме в бъдеще различните мутации и варианти


При нашата употреба див тип е фенотипът, наподобяващ Columba livia е синият спортен гълъб с две черни ленти на крилата. Това би означавало, че чифтосването с див тип има няколко значения. Ако сравняваме цветен мутант в рамките на една порода, чифтосването със син двулентов на щита представител на тази порода се счита за правилно в това определение. Ако характеристиката, която трябва да бъде тествана, е по-ангажирана, като например със структурен ген, чифтосването към див тип би означавало чифтосване до разумен заместител на скалния гълъб. Общоприето е, че синятият спортен фрезов гълъб е толкова близък, колкото настоящата развъдна практика ни позволява да се приближим до истинския див тип - Columba livla.



В ЛЯВО СПОРТЕН ГЪЛЪБ (СИН С ДВЕ ЧЕРНИ ЛЕНТИ) А В ДЯСНО СКАЛЕН ГЪЛЪБ - COLUMBA LIVIA


 Правим това описание за да можем да имаме база за сравнение когато разглеждаме в бъдеще различните мутации и варианти.

 Всяко чифтосване което използва устройството на половата хромозома на гълъбите за да определи пола на потомството чрез получения фенотип ще ни помогне да предвидим бъдещето поколение. Това се нарича свързано с пола чифтосване.


 От предните статии знаем, че женските гълъби носят само една хромозома която допринася за генетичния състав. Ако нейната полова хромозома съдържа ген  доминиращ към някоя от алелите присъщващи на двете полови хромозоми на мъжкия ще се извърши кръстосано наследяване. Тоест  в първото поколение всички мъжки ще приличат на майката, а всички женски ще приличат на бащата. Така вече знаем, че половината от синовете ще носят ген "разреждане" и че поколението от тях ще е на половина "разредени" и на половина  "итензивни" дъщери.
 
 Всички дъщери тип алмоннд (трицветен) или тип избленял когато се чифтосват с мъжки които не са алмонд или тип избленял ще произведат мъжки тип алмонд и тип избленял и женски тип не алмонд и без избледняване.


 Пример 1

КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАНЕ НА ЦВЯТ ПРИ МЪЖКИ НЕ АЛМОНД И ЖЕНСКА ТИП АЛМОНД


Пример 2


КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАНЕ НА ЦВЯТ ПРИ МЪЖКИ С ИНТЕНЗИВЕН ЦВЯТ И ИЗБЛЕДНЯЛА ЖЕНСКА




По същия начин всеки син или кафяв мъжки чифтосан с пепеляво-чевена женска създава същата ситуация

Пример1


КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАНЕ НА ЦВЯТ ПРИ СИН МЪЖКИ И ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕНА ЖЕНСКА



Пример 2



КРРЪСТОСАНО ПРЕДАВАНЕ НА ЦВЯТ ПРИ КАФЯВ МЪЖКИ И ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕНА ЖЕНСКА




Няма коментари:

Публикуване на коментар