четвъртък, 16 юли 2020 г.

Зависимости при предаване на цветове. Част втора.

Зависимости при предяване на цветове.

 Част втора.



 В тази статия ще разгледаме някои по-сложни зависимости при предедаването на цветовете в бъдещето поколение и ще проследим какво се случва при продължението на вече показаните примери. Ще разгледаме типове птици които са носители на няколко различни гена по цвят.


 Ето и някои от основните типове цветове при гълъбите


ОСНОВНИ ЦВЕТОВИ ВАРИАЦИИ ПРИ ГЪЛЪБИТЕ



 Бар са цветните ленти които се образуват по капаците на крилата на гълъбите. Също така има разцветки при които се проявява и цветна лента на опашката, което може да ни помагне за определяне на по-пълна картина за предадените цветове. 


 Първият пример е мъжки син гълъб който е носител и на кафяв цвят.

СИН МЪЖКИ НОСЕЩ КАФЯВО И ПЕПЕЛЯВО-ЧЕРВЕНА ЖЕНСКА

 Тук трябва да се отбележи, че мъжките които са произведени със синьо (+BA) ще имат петнна в синьо-черно, а другите ще са с кафяв цвят (bО). 



Следвайки същата логика при кръстосано предаване на гените разредения, избледнелия или редуциран (намален) мъжки чифтосан с женнска от "див тип" той също ще се свързва по пол от този тип.



КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАНЕ НА ЦВЕТОВЕТЕ ПРИ ИЗБЛЕДНЯЛ МЪЖКИ И ИНТЕНЗИВНА ЖЕНСКА 




КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАННЕ НА ЦВЕТОВЕТЕ ПРИ БЛЕД МЪЖКИ И НЕ БЛЕДА ЖЕНСКА 




КРЪСТОСАНО ПРЕДАВАННЕ НА ЦВЕТОВЕТЕ ПРИ РЕДУЦИРАНН МЪЖКИ И НЕ РЕДУЦИРАНА ЖЕНСКА 


При тези примери виждаме. че получените женски птици са както фенотипно така и генотипно еднакви, а мъжките гълъби носят разредителя.

 

Ако чифт сини гълъби произведе птица с истинска сребърна линия (бар) то тогава ще знаем, че тя ще е женска, а мъжкия в поколението автоматично го знаем по разредения тип. 


ЗАВИСИМОСТ ПРИ ПЪРВО ПОКОЛЕННИЕ

 Тука трябва да се знае, че половината от сините мъжки  ще пренесат разреждане и, че в поколението си той ще даде наполовина разредени и наполовина интензивни дъщери. Чифтосването на среберна дъщеря към нейния син ще произведе сребърни мъжки и женски. 



ЗАВИСИМОСТ ПРИ ВТОРОТО ПОКОЛЕНИЕ



 Определянето на пола е възможно блгаодарение на феномена на звисимостта на предавене на белезите които са свързани с пола. Тези примери които разгледахме не изчерпват цялата  тема, но ни помага да полчим поне малко яснота. Голямото разнообразие от  свързани с пола гени могат да се подредят в безброй комбинации, но това не трябва да ни спира да изработим работни схеми които да ни помагат в селекционната работа. 

 На пример при не ясния и прикрит тип на пепеляво-червени мъжки ще ни добави още един аспект към разделянето на потомството на няколко фенотипа. Хомозиготен пепеляво-червен мъжки без петна ще произведе изцяло пепеляво-червено потомство, а по петънцата ще можем да определим пола на бъдещето поколение. Гълъббите с петнна (перца) ще са мъжи, а женските птици ще са чисти в основната разцветка без петна (перца).


Пример 1




Пример 2

 Трябва да се отбележи, че това не е на сто процента доказано, защото при някои женски се проявяват кафяви петна най-често в опашките особенно когато опашките са бели или избледнели. С възрастта петната ще се увеличават, но до тогава вече ще можем да определим пола по поведението на вече зрелите гълъби. 

1 коментар: