врогяване на езика, нарастъци и извиване на човката
Врогяване на езика
Врогяването е изменението на езика което се състои в надебеляване на роговия слой, който в по късен етап се втвърдява. В следствие на това езика става по-дълъг, по-дебел и по-твърд, а това води до затруднен прием на храна и вода. Най-често се наблюдава при малките гълъбчета които преминават от мека храна (времето когато родителите им ги храня) към твърда (когато стават самостоятелни). При възрастните се получава такова врогяване на езика, когато мътят или хранят малки гълъбчета.
При хранене засегнатите гълъби стоят като уплашени, странят от ятото. При опит на гълъба да клъвне някое зърно не може да го поеме с човката си. Птицата не може да се храни пълноценно бързо отслабва, стои в някои от ъглите на гълъбарника. Гърдите са хлътнали. При взимане в ръка гълъба е чувствително по-лек от другите птици. Когато заболяването се появи по време на мътене или отглеждане на малките, гълъба изоставя гнездото си и така малките гълъбчета остават на грижите на единия родител. При тези обстоятелства яйцата остават не излюпени, а малките гълъбчета много често умират от недостатъчните грижи само на единия родител.
Лекуването започва с отделяне на птицата в самостоятелно помещение, поради слабостта си и не възможността си да се храни самостоятелно. Храненето трябва да става с помощта на гълъбовъда. Храната трябва да е ситно смляна. Може да се разтваря гранула във вода и така да се дохранва засегнатия гълъб. Необходимо е езика да се маже ежедневно с олио, за да може да омекне роговото вещество и след това да се отстрани с пинцета. Някои гълъбовъди препоръчват езика да се маже с разтвор от калиев хлорид - 6 грама и глицерин и вода които се допълват докато сместа стане 100 милилитра. За засилване на изнемощелите гълъби е препоръчително да се дава рибено масло по 1-2 капки на ден в продължение на две седмици.
Нарастъци по човката
Нарастъците може да се появят по различни части на човката, но най-често се появяват на нейния връх, така се затруднява нормалния прием на храна. Човката става значително по-дълга. Нарастъците се дължат на значително свръх производство на епителни клетки, когато птиците сменят рязко режима на хранене (от непълноценно, с храни богати на витамини и минерали). Епителните клетки имат по-светъл цвят. В някои от случаите деформират човката и така се нарушава естетическия вид на самия гълъб.
Новообразуваните части се отстраняват с много остро ножче или нокторезачка, като се внимава да се отстранят само нарастъците. Трябва да се внимава защото при по- дълбоко изрязване се получават рани с изобилно кървене. Отстраняват се участъците със по-светъл и по-прозрачен цвят.
Извиване на човката
По някога двете части на човката се извива като ножица, при което отклонението е толкова голямо, че те почти не се докосват. Това възпрепятства приема на храна, гълъбите отслабват и в не редки случаи умират от изтощение. Гълъби с този недостатък не трябва да се използват в селекционните схеми защото има голям риск това да се предаде на поколението им.
Няма коментари:
Публикуване на коментар