петък, 1 май 2015 г.

хигиена на гълъбите

ХИГИЕНА НА ГЪЛЪБИТЕ

 Гълъба е красив и привлекателен  не само когато притежава всички изисквания към породата, но и когато е чист и няма изпочупени или оръфани пера в оперението си. За да се поддържа неговата красота, гълъбовъда трябва да полага известни грижи.

 Трябва да се знае, че гълъбите имат влечение да се къпят през всичките сезони на годината, дори и през най-студените зимни месеци. Гълъбите се къпят само ако им се създадат условия за това. За да се задоволи това тяхно желание е необходимо в гълъбарника да се постави съд (вана) пълен с чиста вода. Този съд може да е различен по големина, но дълбочината му не трябва да е повече от десетина сантиметра, тъй като има опасност птицата да се удави. Добре е мястото където е поставан съдът да е посипано със ситен пясък и да е вдигнат на скара за да се предпази гълъба от замърсяване след като излезе от ваната. Това е крайно наложително защото птицата след като се ''изкъпе'' ляга на земята. Разперва последователно криле и се суши на слънце. Ако няма пясък или мястото не е циментирано, перата на гълъба лесно се замърсяват. Ваната може да се използва и за и борба срещу екто (външни) паразити, като в нея се налее вместо вода ,чай от лайка или разтвор на соли. 

 Не е за препоръчване гълъбите да се къпят когато им се дават определени препарати за лечение във водата за пиене. По някой път когато гълъбите се изкъпят и веднага легнат на яйцата си те залепват за тях и при ставане от гнездото ги чупят. За това гълъбовъда трябва да намери оптималния вариант, който да е най-добър за него и неговите  любимци.   


 Не всяко замърсяване на гълъба може да се измие от самия него във ваната. По някога е необходима и помощта на стопанина. В този случай той  с мокра ръка или влажна гъба трябва да изчисти всички мръсни пера, които не са се изчистили при ''къпането'' във ваната.

 Добре е да се постави сандъче с пепел и сяра, за да може гълъбите да си правят прашни бани. Те спомагат за еластичността и блясъка на оперението.


 Често пъти се забелязват счупени пера, които загрозяват гълъба. Те трябва да се отскубват за да може на тяхно място да поникват нови и здрави, така гълъба придобиват привлекателен вид. При такива случаи гълъбовъда трябва да установи дали счупеното перо е старо или младо. Когато перото е младо трябва да се изчака поне 10-15 дни за да може да заякне и чак след това се отскубне. При отскубването на младо перо, от мястото където е било то, почва да тече кръв. Това е нежелателно, защото и останалите пера се зацапват с кръв. Гълъба чувства болка, постоянно ''чопли'' раната. Тази рана може да бъде входна врата за инфекции, а и новото перо което излиза на негово място не се развива нормално.

 За поддържане външния вид на гълъба голямо значение имат големината, устройството и чистотата на неговото жилище - гълъбарникът.

 Чистотата на гълъбарника трябва да се поддържа редовно. Периодично поне два пъти в годината той трябва да се варосва. Клетките където мътят гълъбите трябва да се почистват редовно и да се дезинфекцират. Това е наложително най-вече когато малките гълъбчета изхвръкват от гнездото. Местата където гълъбите гнездят трябва да са достатъчно просторни и удобни, за да може птиците да не си чупят перата на опашките. Може да се използват пластмасови гнездилки (почистват се много лесно), които да са поставени върху пластмасови скари. Така гълъбите се  предпазват от замърсяване с куришки. Поилките също може да се качат на пластмасови скари, за да може краката на птиците да остават чисти винаги когато отиват да пият вода, а от там и водата за пиене се замърсява по-трудно.


гнездилка върху пластмасова
скара
поилка върху пластмасова
скара




    






 


 Района около гълъбарника също трябва да се поддържа сравнително чист. За предпочитане е да бъде застелен с пясък. Може също и да се поддържа морава, но трябва се има в предвид, че тревата е укритие за кърлежи.  

2 коментара:

  1. Старая се да спазвам някаква чистота ,като се къпят и там акат затова не им давам вода за къпане .Когато вали тогава.

    ОтговорИзтриване