четвъртък, 27 февруари 2025 г.

Широко описание на породата Пловдивски гълъб


Широко описание на породата


Пловдивски Гълъб


 В град Пловдив и околните градове и селае създадена и се отглежда от няколко века местн апорода гълъби, която днес можем да срещнем в почти цялата страна. Всички гълъби от пловдивската порода се отличават с много жив и буен темперамент, добри летци са ,изключителни родители, които ако не се разделят през есента и зимата снасят през цялата година. За разлика от софийския Донек много малко от тях са преметачи. Силни и здравигълъби. В миналото са показвали летателни резултати до 4 - 5 часа кръгов полет.



Пловдивски гълъб




Произход в областта на град Пловдив

Тяло - доста дълго, изправено, сравнително тясно в раменете. Стои под наклон 45°

Положение на тялото





 Глава - средно голяма, леко удължена, добре заоблена, не много широка, гладка, с ниско челo.

Характерната глава за породата


 Очи - бисерни, бели с малка черна зеница.

 Очни пръстени - двойни, бели или леко жълтеещи.


Характерните бисерни очи


 Клюн - масивен, средно дълъг, бял, леко извит, продължаващ гладко извивката на главата без прекъсване. Малко тъмно петно на върха не се смята за грешка. Отстрани на клюна има месесто релефно образувание, с цвета на очните пръстени, което е характерно за породата. 

 Врат - сравнително тънък, стои изправен, с ясно изразена извивка между клюна и шията.


Характерния удължен врат за породата


Гърди - сравнително тесни, повдигнати нагоре, леко заоблени.


Изглед на гълъба отпред 


 Гръб - леко изгърбен, пропорционален на гърдите. Към опашката се стеснява трапецовидно. Гледан отстрани, като че ли няма прекъсване между гръб и опашка. 


Пловдивски гълъб


 Крила - силни, дълги, съразмерни на тялото и добре прилепнали към него.  Носят се върху опашката, като се докосват, без да се кръстосват. 

 Опашка - Дълга , трапецовидна. От трътката до края, леко наклонена надолу,  стърчи  2-3  см от края на крилата. Състояща се от 12 пера. 


Формата на опашката погледната отгоре


 Крака - сравнително дълги, прибрани, стоят леко приклекнали, червени, без оперение. Ноктите имат цвета на клюна. 


Изглед и постановка на краката


Оперение - гладко, добре прилепнало към тялото, здраво, доста гъсто.


Разновъдности в шарката на Пловдивския гълъб

 


 Пловдиския гълъб се отглежда в три различни разцветки Акман, Белокраен, Едноцветен и трите разцветки са в черн и червен цвят. 

 Акман Това е известната шарка "сврачи тип" или "седловиден тип". Цветни са горната част на главата , врата , гърба и опашката . Отпред на гушата има бяло петно , като детско "лигавниче ”, което започва от долната челюст преминава до окото на 2 мм под него така, че под окото да се образува малко цветно езиче , след това съвсем леко на 3 - 5 мм обхваща очния пръстен и хоризонтално продължава почти до тила , откъдето се спуска към гърдите почти вертикално и завършва с непрекъсната линия на височината на раменете. Крилата и корема са бели , както и оперението на бедрата. Перата под опашката също са бели.

 Белокраен гълъбът е едноцветен като само 4 до 7 от маховите пера на крилата са бели. Блясъкът на врата, особено при черните птици е силно подчертан горе е маслено зелен, преминаващ по долу във виолетов. Красотата на гълъба идва от контраста на основнияцвят с блясъка на врата и белите клюн, очи, очни пръстени и махови пера. Отглежда се главно в черно.


Едноцветен в черен или червен цвят с възможно по наситен зелен оттенък (иридестенция)


 Големи грешки: Едра, ръбеста глава, широко и високо чело, къс врат, къси крака. Седловина в кръста. Клюн прав напред, без извивка продължаваща тази на главата . Маслинено око, розови жилки в окото, тъмен клюн, тъмно или червено околоочие

При едноцветните:

Бели пера навсякъде по тялото .

При белокрайните:

Бели пера навсякъде по тялото освен 4 до 7 от крайните (първичните) махови пера на крилата. Цветни пера между белите махови пера на крилата. По- малко от 3 и повече от 9 бели пера в крилата.Разлика в броя на белите пера на двете крила повече от 2 бр.

При акманите: Бели пера по главата, гърба и опашката, липсата на цветно езиче по докото . Цветни пера по крилата, корема и краката.


Малки грешки:

Малко по-къс или малко по-дълъг клюн, по дребно тяло при женските птици, разлика в броя на белите пера на двете крила до 1 бр . (при белокатайните гълъби)

Оценяването по важност общ вид, тяло, стойка, клюн, глава, очни пръстени, очи, врат,опашка, гръб, шарка, цвят, лъскавина, здраве.


Съставил Петко Узунов

Няма коментари:

Публикуване на коментар