Дневни грабливи птици които се хранят с гълъби (част втора)
Тази статия е от поредица за грабливите птици които се хранят с гълъби. В част първа разглдахеме Сокол скиитник, Ловен сокол, Голям ястреб, Малък ястреб и Kъсопръст ястреб. В тази част ще разгледаме по-едрите им роднини, а именно Черна каня, Малък орел и Ястребов орел. Тази информациия ще ни помогне да ги разпознаваме в полет и сред породата.
Черна каня - Milvus migrans - Дължина на тялото 55-60 см. размах на крилата 165-175 см. Главата е бледо сива в задната си част и по врата примесено със ръждиво-сиво и с надлъжни кафяво-черни петна. Горната част на тялото е тъмно кафяво с черни надлъжни ивици и тесни ръждиви ивици по краищата на перата. Първостепените махови пера са черни които в основата си преминават към кафяво. Второстепените са кафяви с няколко тъмни препаски. Опашката е слабо врязана под остър или прав ъгъл. Опашните пера са са тъмнокафяви до ръждиви с 8-10 тъмни препаски. Гърлото е белезникаво. Гърдите са сиво-кафяви, а корема ръждиво-кафяв изпъстрени с тъмни и вици които са със светъл кант. Клюна е черен. Восковицата и краката са жълти. Ириса белезникаво кафяв до бледо жълт.
![]() |
Черна каня |
![]() |
Силует и профил на Черна каня |
Малък орел - Hieraatus pennatus Дължина на тялото 47-55 см. размер на крилата 110-120 см. Средно голяма граблива птица с размерите на обикновен мишелов. Възрастните птици са в две фази на окраската светла и тъмна.
- Тъмна фаза - оперението е тъмно кафяво с по-светло по рамената, отстрани на врата, гащите и подопашката. Маховите пера са черно-кафяви с петна в основата. Опашката е тъмно кафява с няколко неясни напречни напетнявания.
- Светла фаза - Горната част на тялото е светлокафява с няколко по-тъмни петна по средата на перата. Долната част на тялото е бяла до сиво-жълтеникава. От долу е едноцветен или с надлъжни тъмни петна по-гъсти по гърдите.
Няма коментари:
Публикуване на коментар