сряда, 21 август 2024 г.

Дневни грабливи птици които се хранят с гълъби (част втора)

 Дневни грабливи птици които се хранят с гълъби (част втора)


 Тази статия е от поредица за грабливите птици които се хранят с гълъби. В част първа разглдахеме Сокол скиитник, Ловен сокол, Голям ястреб, Малък ястреб и Kъсопръст ястреб. В тази част ще разгледаме по-едрите им роднини, а именно Черна каня, Малък орел и Ястребов орел. Тази информациия ще ни помогне да ги разпознаваме в полет и сред породата.  


 Черна каня - Milvus migrans - Дължина на тялото 55-60 см. размах на крилата 165-175 см. Главата е бледо сива в задната си част и по врата примесено със ръждиво-сиво и с надлъжни кафяво-черни петна. Горната част на тялото е тъмно кафяво с черни надлъжни ивици и тесни ръждиви ивици по краищата на перата. Първостепените махови пера са черни които в основата си преминават към кафяво. Второстепените са кафяви с няколко тъмни препаски. Опашката е слабо врязана под остър или прав ъгъл. Опашните пера са са тъмнокафяви до ръждиви с 8-10 тъмни препаски. Гърлото е белезникаво. Гърдите са сиво-кафяви, а корема ръждиво-кафяв изпъстрени с тъмни и вици които са със светъл кант. Клюна е черен. Восковицата и краката са жълти. Ириса белезникаво кафяв до бледо жълт. 



Черна каня

 



Силует и профил на Черна каня


 Малък орел - Hieraatus pennatus Дължина на тялото 47-55 см. размер на крилата 110-120 см. Средно голяма граблива птица с размерите на обикновен мишелов. Възрастните птици са в две фази на окраската светла и тъмна.

  • Тъмна фаза - оперението е тъмно кафяво с по-светло по рамената, отстрани на врата, гащите и подопашката. Маховите пера са черно-кафяви с петна в основата. Опашката е тъмно кафява с няколко неясни напречни напетнявания.

  • Светла фаза - Горната част на тялото е светлокафява с няколко по-тъмни петна по средата на перата. Долната част на тялото е бяла до сиво-жълтеникава. От долу е едноцветен или с надлъжни тъмни петна по-гъсти по гърдите. 

 Клюна е тъмно сив, към върха почти черен. Восковицата и пръстите са жълти. Ириса е жълт до жълто-кафяв. Крилата са дълги и тесни. Опашката е дълга. Полета е бърз и разнообразен. Често се рее и пикира с полусвити крила. По някога "увисва" във въздуха. Може да се обърка с мишелов, ястребов орел и други. Различава се по това, че има едноцветна опашка погледната от долу.




Тъмна и светла окраска на малкия орел





Профил и силует по време на полет




 Ястребов орел - HIeraaetus fasciatus - Дълина на тялото 65-70 см. размаха на крилата е 160-170 см. Средно голяма граблива птица малко по-едра от женската на Големия ястреб. Темето, тила и горната част на тялото са кафяви. Бузите са ръждиво кафяви. Плешките и надопашката са с тъмни пъстрини. Опашката сиво-кафява с няколко слабо забележими тъмно кафяви напречни препаски, на върха завършва с широк черен кант. Долната част на тялото е кремава, рядко светло ръждива. Гърдите и корема изспъстрени с редки надлъжни петна. Гащите и под подопашката с тъмни напречни щтрихи. Клюна е сив на върха почти черен. Висковицата жълта. Краката светло жълти. Ириса ярко жълт или оранжев. 
 
 Тялото е стройно удължено. Краката, крилата и опашката са дълги. Лети с чести махове подобно на ястребите. Полета е бърз маневрен, рядко се рее. Възрастната птица отгоре е тъмна - чернокаява. Крилата са тъмни, а тялото светло с редки надлъжни петна. На края на опашката има тъмна напречна ивица. Различава се от другите видове орли по по-контрастната окраска и светлата долна част на тялото. От Малкия орел по по-тъмната ивица на опашката. От Орел змияр по по-тъмната долна страна на крилата. От Орел рибар по по-тъмните подкрилия без контрастни петна на свивката на крилата.


Ястребов орел



ВСИЧКИ ДНЕВНИ ГРАБЛИВИ ПТИЦИ СА ВПИСАНИ В ЧЕРВЕНАТА КНИГА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ КАТО ЗАСТРАШЕНИ ВИДОВЕ



Няма коментари:

Публикуване на коментар