Календар на гълъбовъда. Април.
Месец Април е, в гнездата вече са първите гълъбчета, това са най-ценните птици. В края на лятото, те ще се оформят на пълно и ще станат възрастни. От тях при първия оглед ще се отделят птици за селекция. През месеца Април, а и до края на развъдния сезон гълъбовъда трябва да обръща внимание за отглеждането и приучаването на младите птици. Това е съчетано с много грижи, но си заслужава труда. Много е интересно да се наблюдава как от малко беззащитно пиленце, птицата израства под грижите на родителите си в голям и зрял гълъб.
Излюпелите се гълъбчета след като излязат от яйцето са много мънички, тежат около 13 - 15 грама. Те са слепи, покрити с жълтеникав пух и след 6 - 7 часа вече може тихо да писука. Малките след като укрепнат (5 - 6 часа след излюпването) подават глава из под родителите си и ''просят'' храна. В първите 9 - 10 дена родителите ги хранят с рядка каша (гълъбово мляко). Този период е много важен за правилното израстване на малките. През първите десетина дни гълъбчетата растат с всеки изминал ден и тяхното тегло постоянно нараства, за два дни то става между 230 - 380 грама. Гушите им са почти половината от тялото им.
Между седмия и десетия ден малките гълъбчета се опръстеняват. Някои гълъбовъди слагат пръстените на левия крак в нечетна година, а на четна на десния. Номера на гълъбите се записва в племенната книга, като се има в предвид, че гълъбчето ще бъде с този пръстен през целия си живот.
![]() |
отделение за млади гълъбчета |
Храненето на старите гълъби трябва да е разнообразно и в достатъчно количество. За гълъбите които отглеждат малките си е препоръчително да се хранят по три пъти на ден. Първия път в 7 часа сутрин, втория в 13 часа по обед, третия в 18 часа вечерта. Нормата храна за един гълъб трябва да е завишена около 40-45 грама. трябва да се осигурят минерални добавки, а даването на витамини може да се замени с предлагане на зелена маса (ако гълъбите са привикнали към нея). Водата може да се сменя със всяко хранене, ако това е възможно. Гълъбарника трябва да се почиства всекидневно. Хранилките и поилките трябва да се дезинфекцират два пъти в седмицата. Регулярно трябва да се почистват местата за гнездене и да се подновява постелята. От гнездата е добре да се изваждат черупките от излюпените яйца. В повечето случаи гълъбите ги изнасят сами, но ги изхвърлят в района на гълъбарника, а така може да се разпространят заразни заболявания.
През този месец е препоръчително да се направи профилактика за стомашно-чревни заболявания и гъбички. Във водата с е добавя два пъти в седмицата слаб разтвор на калиев перманганат или железен сулфат.
През месец Април, когато малките гълъбчета са още в гнездото, женската изгражда друго гнездо. Местата за отглеждане на малките трябва да са достатъчно просторни, но с прегради помежду им така,че малките гълъбчета да не пречат на родителите си да мътят яйцата от следващото люпило. Местата за гнездене вече трбва да са обезпаразитени срещу външни паразити като пухоперояяди, акари, кърлежи, капуши и др.
СТАРОЗАГОРСКИ БЕЛИ В ПОЛЕТ |
Тренировките за полет се правят всеки ден за да може птиците да влязат във форма и да се подготвят за продължителни полети. През този месец времето е най-добро за тренировка на гълъбите с висок полет.
Няма коментари:
Публикуване на коментар