Така наречените добавки в менюто на гълъбите.
Пълноценното хранене на гълъбите е гаранция за правилното развитие и бърз растеж на птиците. За това, когато се налага можем да добавяме микро елементи във водата за пиене и храната.
В дажбата на гълъбите се включват и някои храни в малки количества, те са полезни поради особения си хранителен състав. Такива са шротове, рибно брашно, мед, глюкоза, фуражните дрожди, минерали.
Минералните добавки са необходими особено при затворено отглеждане на гълъбите.Такива са кредата, дикалциев фосфат, както съединения доставящи микро минерали. За предпочитане е кредата и дикалциевия фосфат да са едро смлени и предварително смесени в съотношение 2:1. Поставят се в отделни съдове от зърнената смеска.
Лесен и практичен начин за задоволяване на нуждите на гълъбите от към витамини и микро минерали е изхранването с добавки наречени '' премикси ''. Могат да се използват премикси предназначени за птици със стопанско предназначение. Тъй като са в брашнян вид, а гълъбите не обичат тази консистенция се препоръчва следния начин на поднасяне на гълъбите : една супена лъжица олио се изсипва на два килограма зърнена смеска и добре се разбърква, след това две равни лъжици с примекс се насипват върху така обработената смеска. Добавката полепва по омазнените зърна и така птиците я поемат заедно с тях.
Гълъбите трябва да имат на разположение чист пясък с едрина на частиците 2-3 мм. Поставя се в отделна хранилка и се поднася на гълъбите поне един път седмично. Приетите песачинки се задържат в мускулестия стомах на птиците и така помагат за по-доброто смилане на зърнената храна. При липса на пясък се влошава смилането на храната и стомаха започва да отслабва. С напредване на процеса се наблюдава разтройство на храносмилателната система. В изпражненията се забелязват цели несмляни зърна.
Шротовете са страничен продукт, който остава след извличане на растителните масла от растенията, той е богат на протеини. У нас се намира соев, който се усвоява сравнително добре и дава на птиците нужната им енергия.
Рибното брашно е по-скъпо, но в замяна на това е отличен източник на протеини и се дава в по-малки количества.
Дрождите могат да се добавят в дажбата на гълъбите, те са богати на протеини и витамини от група В, минерали, селен, хром, желязо, фосфор и калий.
Медът е ценен за организма на гълъбите, той съдържа лесно усвоими въглехидрати - фруктоза, глюкоза, малтоза и захароза. Много е ефикасен за възстановяване на птиците след продължителни тренировки и тежки състезания. Поднася се разтворен във водата за пиене - 1 супена лъжица на 1 литър вода и половин изцеден лимон.
Добавката на йод действа благоприятно и е необходима при всички видове птици отделящи т.нар. гушесто мляко. Това може да стане чрез разтварянето на лугов разтвор във водата за пиене - една част лугов разтвор се разреждат в 14 части вода. 10 капки от полученият разтвор се прибавят към 30 мл.вода за пиене, дава се 2-3 седмици. Трябва да се избягва излишно високите количества йод, защото са вредни за гълъбите. В аптеките се продава готов лугов разтвор : 10% йод, 20% калиев йодит и 70% дестилирана вода.
Понякога гълъбовъдите поставят във водата за пиене на птиците, след състезателен полет, смачкани скилидки чесън. Той съдържа т.нар. алицин, вещество със силно анти микробно действие и е богат на селен, който има противоокислително действие.
Трябва да се подготвя различна по състав храна за гълъбите в зависимост от състоянието в което се намират : дали са подрастващи, в период на размножаване, в сезон на състезания и тренировки или смяна на оперението си (линеене). За всеки период, нуждите на гълъбите са различи, трябва да се избягва еднообразното хранене. Това води до недостиг на някои вещества и излишък на други, а от там се получава слаби резултати при отглеждането и размножаването на гълъбите и вреди на здравето им.
Няма коментари:
Публикуване на коментар